1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Pili Kim Buldu?

Pili Kim Buldu?
Pili Kim Buldu ?
0

Pili Kim Buldu ?

Pili Kim Buldu: Pili özetleyecek olursak; enerjiyi depolayıp, elektriksel forma dönüştüren aygıttır. Piller; yakıt hücreleri, elektrokimyasal hücre ve akış hücreleri denen elektro kimyasal aygıtlardan oluşur.

Pili Kim Buldu ?
Pili Kim Buldu ?

Tarihteki bilinen en eski piller Bağdat Pilleri’dir. Bu pillerin M.Ö. 250 ile M.Ö. 650 senelerinde yapıldığı düşünülmektedir. Pillerin gelişim süreci dünyaca ünlü İtalyan fizikçi Alessandro Volta ile 1800’lü yıllarda başlamıştır. Günümüzde dünya pil endüstrisinin 150 milyardan fazla cirosu olduğu düşünülmektedir. Otomobil piyasasındaki gelişmelerle ve buna uygun pil üreticilerin gittikçe büyüyen kapitalleriyle, bu rakamın trilyon dolarlara yaklaşması beklenmektedir.

Pili Kim İcat Etti:

Pilin keşfinin M.Ö. 6 yüzyıla kadar uzandığı düşünülmektedir. Ancak bilimsel ve teorik olarak ele alınması 17. yüzyıldır. Bununla birlikte ilk olarak bulunması tesadüf sonucu 1800 yılındadır. Fakat yine de bu yıllarda bilinen elektrik türü; kumaşa ve benzeri araçlara sürtülerek oluşan statik elektriktir. Aynı zamanda bu elektrik türü, yıldırım elektriği olarakta bilinmektedir. İlerleyen yıllarda (19. yüzyıl) sürekli elektrik akımına olanak sağlayan pil keşfedilmiştir. Elektrik ile ilgili bu alandaki çalışmalar, kurbağa deneyi ile bilinen ve nam yapmış Luigi Galvani’nindir. (1737-1798)

Pili Kim İcat Etti ?
Pili Kim İcat Etti ?

Hayvansal Elektrik Teorisi:

1780 yılında Bologna’da yaptığı deneylerin sonucunu 1791 yılında alan Galvani, “hayvansal elektrik” teorisini meydana atmıştır. Bu teorisini destekleyecek sonucu, ölü olan bir kurbağanın bacağında bulunan sinirlerin neşter yardımı ile kesildiğinde kasıldığını gözlemleyerek bulmuştu. Bununla birlikte, canlıları meydana getiren hücrelerin elektrik içerdiğini ispatlamıştı.

1793 senesinde Galvani’nin deneylerine devam ettiren Alessandro Volta (1745-1827), kurbağa bacağındaki kasılmaların farklı iki metalden meydana geldiğini bulur. Bacağın uyarı süreci, biribiriyle ilgisi olmayan iki farklı metalden ve hücrelerin sıvı bulundurmamasından meydana geliyordu. Bunun yanında elektriği elde etmek için sıvıya ve farklı metale ihtiyaç duyulmalıydı. Bundan faydalanarak çinko ve bakır madenlerini alan ve aralarına tuzlu suya karıştırılmış süngerler koyan Volta, elektrik akımını ortaya çıkarmayı gerçekleştirdi. Böylece ismi Volta Pili olan pili icat etti (1800).

Araçlarda Batarya
Araçlarda Batarya

Başka bir deyişle Volta, Galvani’nin Hayvansal Elektrik Teorisi’ni çürütmüştür. Ancak yine de Galvani’nin deneyleri bilim tarihindeki en ilginç hadiselerden birisidir. Üstelik iki mucit, arkadaşlardı ve ortadan kalkan kuramlardan ötürü birbirlerinden nefret etmediler. Aynı zamanda Volta, Galvani’nin deneylerini başarılı bulmaktaydı, bununla birlikte şaşırtıcı ve güzel deneyler olduğunu belirtmekteydi. Volta, çalışmalarının karşılığını fazlasıyla almıştı. Hatta dönemin ünlü imparatoru Napolyon onu çalışmalarından ötürü ödüllendirmiştir. Bunun yanında Avusturya İmparatoru’da Volta’yı, Pudua Üniversitesi’nde Felsefe Fakultesi’nin başına başkan olarak getirmiştir. Kısacası Volta, öldükten 54 sene sonra da, anısına ithafen adıyla sonsuza kadar anılacak elektrik potansiyel farkı (gerilim)’in adını da ebediyen sahiplenecekti.

Sevgililer Gününü Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Sevgililer Gününü Kim Buldu?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir