1. Anasayfa
 2. Kim Kurdu

Roketsan’ı Kim Kurdu?

Roketsan’ı Kim Kurdu?
Roketsan’ın Sahibi Kim ?
0

Roketsan’ı Kim Kurdu ?

Roketsan’ı Kim Kurdu: 1988 yılında kurulmuş olan; füze ve roket araştırma, aynı zamanda üretim faaliyetlerini yapmak üzere kurulan savunma sanayi şirketidir. Bununla birlikte kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede; misyonu gereği teknolojik ve tasarım alt yapılarını üretme ve geliştirme; aynı zamanda bu ürünleri milli olarak tasarlama, şirketin arge hizmetlerine uygun personel eğitimi ve lojistik destek eksikliklerini giderme konusunda ülkenin en önemli kuruluşlarından birisidir.

Roketsan’ı Kim Kurdu ?
Roketsan’ı Kim Kurdu ?

Rokatsan’ın Sahibi Kim ?

Roketsan Roket Sanayii ve Ticaret A.Ş adıyla; Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait bir kuruluştur. Türk Silahlı Kuvvetleri’de gücünü Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ndan alır. Buradan yola çıkarak bu kurumların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ait olduğunu söyleyebiliriz.

Roketsan, dünyanın en değerli savunma sanayi şirketleri içinde ilk 100 içerisinde yer almaktadır. Özellikle bugün Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları için ürettiği saldırı ve savunma sistemleriyle; TSK’nın güçlenmesine ciddi bir katkıda bulunmaktadır. Toplamda 5.7 milyon m²’lik dev tesislere sahip Roketsan, bununla birlikte pek çok harb sisteminin algoritmasal ve yazılımsal desteğini de gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda yine bu dev tesislerde; tank, roket, topçu mühimmatı ve füze testlerinin de gerçekleştirildiğini söylemekte fayda var. Ayrıca bu geliştirilen mühimmatların; özellikle atış ve çeşitli testlerini yapmak ve anahtar teslimi kurulumunu gerçekleştirmekte şirketin faaliyet alanlarındandır.

Roketsan’ın Sahibi Kim ?
Roketsan’ın Sahibi Kim ?

Günümüzde açılışı yapılan “Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi” ile gücüne güç katan kurum; özellikle uydu fırlatma, üretme alt yapısı, test etme ve bu tarz faaliyetleri gerçekleştirecek üstleri kurma becerisine de kavuşacak. Bunun yanında son zamanlarda yapılan teknolojik atılımlarla; 130 km irtifaya çıkabilen ilk yerli sonda roketini yapan kuruluş, aynı zamanda uzay sınırı olarak kabul edilen 100 km çizgisini de aşmayı başarmıştır.

Özellikle son zamanlarda yapılan çalışmalarla İHA ve SİHA sistemleriyle entegre çalışma kabiliyeti bulunan füze sistemleri üreten kurum; bu testlerin denenme aşamasını da başarıyla geçmiştir.

Makarnayı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Makarnayı Kim Buldu?

Roketsan ile ilgili teknolojik gelişmeleri ve arge atılımlarını takip edebileceğiniz yasal site: Roketsan

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir