e
sv

Radyoyu Kim Buldu ? Radyoyu Kim İcat Etti ?

817 Okunma — 22 Mart 2021 00:01
Radyoyu Kim Buldu ? Radyoyu Kim İcat Etti ?

Radyoyu kim buldu ?

Radyo, elektromanyetik dalgaları elektronik ortama ve sese çeviren elektronik bir alettir. Televizyonun icadından sonra popülaritesini koruyamamıştır. Ancak bugün bile en yaygın kullanılan iletişim araçlarındandır. Tabii eskisi gibi insanlar  evlerinde toplanıp 8-10 kişi bir radyonun başında toplanmıyorlar. Ama radyolar bazılarımızın evlerinde yerlerini hala korumaktadır. Peki radyo ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir ? İşte şimdi sizlere radyonun icadından bahsedeceğiz.

Radyonun mucidi, İtalyan kaşif Guglielmo Marconi’dir. Marconi’den önce bu konuda bir takım çalışmalar olduysa da radyonun mucidi olarak Guglielmo Marconi görülmüştür. Marconi’den önce 1865 yılında İngiliz bilim adamı James Maxwell, elektronik olarak üretilen, radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuştur. Daha sonralarda ise 1888 yılında Alman fizikçi Heinrich Hertz, Maxwell’İn teorisini pratik olarak gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda bu konuda öncülük etmişlerdir.

Radyoyu Kim Buldu ? Radyoyu Kim İcat Etti ?

Radyoyu Kim Buldu ? Radyoyu Kim İcat Etti ?
Photo by Teddy

Marconi’den başka Nikola Tesla ve Olive Lodge gibi bir çok bilim adamı da radyonun kendi icatları olduğunu öne sürmüşlerdir. Ancak bu konuda ticari başarısı bulunan Guglielmo Marconi radyonun patentini almıştır.

1898 yılında Marconi bir gemiye yerleştirdiği radyo ile kıyıdaki hizmetçisine 3 adet S harfi yollamayı denedi. Hizmetçisi de mesajı aldıktan sonra silah ile ateş edecekti. Marconi’nin yolladığı radyo dalgaları yeryüzünde dolaşan ilk radyo dalgaları olmuş ve sorunsuzca hedefine ulaşmıştır. Mesajın gelmesiyle hizmetçisi silahı ateşlemiş ve böylece ilk başarılı radyo deneyi gerçekleşmiştir.

Daha sonraki yıllarda İngiliz fizikçi J.A. Fleming, elektrotlu lamba üreterek radyonun gelişimine katkı sağlamıştır. Aynı zamanda 1948 yılında transistörlerin gelişmesiyle de radyo, tam anlamıyla hayatımıza girdi. Ayrıca radyo frekansları ile beraber radyo kanalları oluşturuldu.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Radyoyu Kim Buldu ? Radyoyu Kim İcat Etti ?