1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Radyoyu Kim Buldu? Radyoyu Kim İcat Etti ?

Radyoyu Kim Buldu? Radyoyu Kim İcat Etti ?
Radyoyu Kim Buldu ? Radyoyu Kim İcat Etti ?
0

Radyoyu kim buldu ?

Radyoyu Kim Buldu: Radyo, elektromanyetik dalgaları elektronik ortama ve sese çeviren elektronik bir alettir. Televizyonun icadından sonra popülaritesini koruyamamıştır. Ancak bugün bile en yaygın kullanılan iletişim araçlarındandır. Tabii eskisi gibi insanlar  evlerinde toplanıp 8-10 kişi bir radyonun başında toplanmıyorlar. Ama radyolar bazılarımızın evlerinde yerlerini hala korumaktadır. Peki radyo ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir ? İşte şimdi sizlere radyonun icadından bahsedeceğiz.

Radyonun mucidi, İtalyan kaşif Guglielmo Marconi’dir. Marconi’den önce bu konuda bir takım çalışmalar olduysa da radyonun mucidi olarak Guglielmo Marconi görülmüştür. Marconi’den önce 1865 yılında İngiliz bilim adamı James Maxwell, elektronik olarak üretilen, radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuştur. Daha sonralarda ise 1888 yılında Alman fizikçi Heinrich Hertz, Maxwell’İn teorisini pratik olarak gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda bu konuda öncülük etmişlerdir.

Radyoyu Kim Buldu ? Radyoyu Kim İcat Etti ?
Radyoyu Kim Buldu ? Radyoyu Kim İcat Etti ?
Photo by Teddy

Marconi’den başka Nikola Tesla ve Olive Lodge gibi bir çok bilim adamı da radyonun kendi icatları olduğunu öne sürmüşlerdir. Ancak bu konuda ticari başarısı bulunan Guglielmo Marconi radyonun patentini almıştır.

1898 yılında Marconi bir gemiye yerleştirdiği radyo ile kıyıdaki hizmetçisine 3 adet S harfi yollamayı denedi. Hizmetçisi de mesajı aldıktan sonra silah ile ateş edecekti. Marconi’nin yolladığı radyo dalgaları yeryüzünde dolaşan ilk radyo dalgaları olmuş ve sorunsuzca hedefine ulaşmıştır. Mesajın gelmesiyle hizmetçisi silahı ateşlemiş ve böylece ilk başarılı radyo deneyi gerçekleşmiştir.

Tekerleği Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Tekerleği Kim Buldu ? Tekerleği Kim İcat Etti ?

Daha sonraki yıllarda İngiliz fizikçi J.A. Fleming, elektrotlu lamba üreterek radyonun gelişimine katkı sağlamıştır. Aynı zamanda 1948 yılında transistörlerin gelişmesiyle de radyo, tam anlamıyla hayatımıza girdi. Ayrıca radyo frekansları ile beraber radyo kanalları oluşturuldu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 6
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 5
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir