1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Hamağı Kim Buldu? Hamağı Kim Keşfetti ?

Hamağı Kim Buldu? Hamağı Kim Keşfetti ?
Hamağı Kim Keşfetti ? Bahçede hazırlanmış bir hamak resmi..
0

Hamağı Kim Buldu?

Hamağı Kim Buldu: Hamak ilk olarak Orta Amerika‘da bulundu. Mayalar tarafından açık havada güvenli uyumak için yapıldı. Hamak, ıslak zeminde uyumamak ve yerde gezen zehirli hayvanlardan korunmak amacıyla yapılmışdır. Mayalar dönemindeki ismine ”İlahların Beşiği” denirdi.

"Hamağı

 

Hamak ismi aslında hamak ağacından gelmektedir. Çünkü ilk yapıldığında hamak (Hamack) ağacından yapıldığı için bu isimle anılmaya başlamıştır. Zamanla Sisal ağacı liflerinden imal edilmiştir. Hamak kullanımının yaygınlaşması, özellikle Cristof Colomb’un ilk defa Bahamalar da 17 EKİM 1492 de görüp sonra Avrupa ya getirmesiyle başlamıştır. 1597’de Hamak İngiliz Deniz Ordu’sundaki gemilerde kullanılmaya başlamıştır.

Dağcılık Sporunu Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Dağcılık Sporunu Kim Buldu ? Dağcılığı Kim Keşfetti ?

Hamak günümüzde tüm dünyada özellikle sıcak iklimlere sahip ülkelerde çok yaygınlaşmıştır. Özellikle gündüzleri 12:00 ve 16:00 saatleri arasında havalar aşırı sıcak olduğu için Siessta yapılırdı. ( hamakta uyuma) Brezilya, Latin Amerika, İspanya ve Afrika da Hamak kullanmaktaydılar. Aynı zamanda balkonda ve bahçelerde bulunmaktaydı, kurulumu çok basitti. Hamakta sallandıkça rüzgar oluşur ve bu sayede serinlik gelirdi. Bununla birlikte uyku moduna çabuçak geçilirdi. Aynı zamanda ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Bununla birlikte; yazlıklarda, yayla evlerinde, evlerimizin uygun balkon ve bahçelerinde, verandalarda ve birçok yerde de kullanımı sıklaşmıştır. Ülkemiz de ve bilhassa Ege ve Ak Deniz Bölgelerin de sıklıkla kullanılmaktadır.

Hamağı Kim Keşfetti ? Bahçede hazırlanmış bir hamak resmi..
Hamağı Kim Keşfetti ? Bahçede hazırlanmış bir hamak resmi..

Hamak kullanımı son zamanlarda aşırı yaygınlaştığı için bazı popüler marketlerde de satılmaya başlamıştır. Özellikle bunlardan birisi A101’dir. Hamak satın almak için ilgili link: Satın Al

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir