1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Pasaportu Kim Buldu? Pasaportu Kim Keşfetti?

Pasaportu Kim Buldu? Pasaportu Kim Keşfetti?
Pasaportu Kim Buldu? İlk olarak kullanımı Pers İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır. Bununla birlikte, belgesel anlamda kullanım alanına ise 80'lerde kavuşmuştur..
0

Pasaportu Kim Buldu?

Pasaportu Kim Buldu: Ülke dışına çıkmak istediğinizde kimlik bilgilerinizin bulunduğu ve nüfus cüzdanı yerine geçen Pasaportun ilk kullanımı M.Ö 450 yılında Pers İmparatorluğu zamanı kadar dayanmaktadır. Pers Kralı Artaxerxes tarafından Nehemiah’a verilmiş ve ülkesi içerisinde seyahat güvencesi sağlamak üzere kullanılmıştır.

Pasaportu Kim Buldu? İlk olarak kullanımı Pers İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır. Bununla birlikte, belgesel anlamda kullanım alanına ise 80'lerde kavuşmuştur..
Pasaportu Kim Buldu? İlk olarak kullanımı Pers İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır. Bununla birlikte, belgesel anlamda kullanım alanına ise 80’lerde kavuşmuştur..

Ortaçağ’da ise serbest ticaret noktaları olarak bilinen deniz limanları haricinde kullanılan belgeler bulunmaktaydı. Kısacası tam anlamı ile bugün kullanılan pasaport gibi olmasalar da, bu belgeler yerel yetkililer tarafından verilirdi. Üzerinde belge sahibinin hangi şehirlere girebileceğinden oluşan bir liste bulunurdu. Bu belge genelde şehirlerin girişinde bulunan noktalarda veya kale giriş çıkışlarında kontrol edilmekteydi.

Dikiş Makinesini Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Dikiş Makinesini Kim Buldu? Dikiş Makinesini Kim İcat Etti?

Gerçek anlamda bugün kullanılan pasaportun atası olarak bilinen pasaport fikri ise, ilk olarak İngiltere Kralı 5. Henry tarafından ortaya çıkartılmıştır. Özellikle kral, bu belge sayesinde, belgeyi taşıyanın yabancı topraklarda bulunduğu süreler içerisinde kim olduğunu ispatlaması amacını gütmüştür.

Birinci Dünya Savaşı‘ndan itibaren farklı ülkeler farklı türde denetleme aracı olarak pasaport benzeri evraklara başvurmuşlardır. Aynı zamanda 1920 yılından itibaren çeşitli tarihlerde yapılan toplantılarda ortak bir karar alınarak standart bir belge haline dönüştürülememiştir.

Pasaportu Kim Keşfetti?
Pasaportu Kim Keşfetti?

Birleşmiş Milletler 1963 yılında bir seyahat konferansı düzenlemiştir. Ancak yine pasaportların üzerinde bulunmakta olan standart bilgiler ile ilgili bir uzlaşma sağlanamamıştır.

Pasaport Ne Zaman Kullanılmaya Başladı?

Pasaportların standardizasyonu ise 1980 yılında Sivil Havacılık Örgütü olan ICAO himayesinde ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda tüm dünyada üzerinde standart bilgilerin bulunduğu pasaport kullanıma sunulabilmiştir.

Pasaportlar da değişik sınıflandırmalar yapılarak, sivil ve devlet görevlileri için farklı türde pasaportlar kullanılmaktadır. Pasaportlar bir başka ülkeye gidebilmek için tek başına yeterli olmamaktadır. Devletler, kendi ülkelerine giriş yapmak isteyen yabancı kişiler için ayrıca vize almalarını da isteyebilmektedirler. Ayrıca pasaport çıkarmak için bazı evraklar gerekmektedir. Bu gereken evraklar  listesi ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir