e
sv

Dikiş Makinesini Kim Buldu ? Dikiş Makinesini Kim İcat Etti ?

862 Okunma — 14 Mart 2021 16:31

Zamanında herkesin evinde olmuştur, Singer marka, siyah büyük masalı dikiş makineleri. Peki hiç merak ettiniz mi dikiş makinesini kim buldu diye. Biz merak ettik ve bu yüzden sizler için dikiş makinelerini kimin bulduğunu araştırdık. Makalemize dikiş makinelerini tanımlayarak başlayalım;

Dikiş Makinesini Kim Buldu ?

Dikiş Makinesini Kim Buldu ?

Dikiş makinesi, tekstil sektöründe çeşitli ürünleri dikmek için kullanılan bir makinedir. İlk dikiş makinesini 1830 yılında Fransız Barthelemy Thimonnier icat etmiştir. Elbise veya çamaşır dikiminde sıklıkla kullanılan makine, 18. yüz yılın ortalarına doğru bulunmuştu. Fakat 1846 yılına gelindiğinde Amerikalı Elias Howe dikiş makinesini daha da geliştirmeyi başardı. Aynı zamanda Howe, iki iplik kullanarak kumaşın altında bir ilmik meydana getiren mekanizmayı geliştirmişti. Sonrasında ise John Baohelder, Ailen Winslow ve Isa Singer gibi günümüzdeki ünlü dikiş makinesi üreticileri de o zamanlarda yaptıkları yenilikler ile dikiş makinesini geliştirilen ve pratikleştirilen makinelerden biri haline getirmeyi başarmışlardı.

Dikiş Makinesini Kim Buldu ?

Elle çalışan makineler olduğu gibi, ayaklı ve elektrikli dikiş makineleri de bulunmaktadır.
Photo by Dmitriy

Dikiş makinesi, üstten bir iğne yardımı ile kumaşın altına geçen ipliği, diğer bir iplik halkadan geçirerek geri çekmek prensibiyle çalışmaktadır. Bu şekilde de seri bir şekilde dikiş işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca elle çalışan dikiş makineleri olduğu gibi, evlerimizde eskiden gördüğümüz ayakla çalışan modeller, elektrikli modeller de bulunmaktadır. Aynı zamanda dikiş makineleri sadece elbise, çamaşır dikiminde değil nakış, kundura vb. işlemlerde de kullanılabilmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dikiş Makinesini Kim Buldu ? Dikiş Makinesini Kim İcat Etti ?