1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Dikiş Makinesini Kim Buldu? Dikiş Makinesini Kim İcat Etti?

Dikiş Makinesini Kim Buldu? Dikiş Makinesini Kim İcat Etti?
0

Dikiş Makinesini Kim Buldu?

Dikiş Makinesini Kim Buldu: Zamanında herkesin evinde olmuştur, Singer marka, siyah büyük masalı dikiş makineleri. Peki hiç merak ettiniz mi dikiş makinesini kim buldu diye. Biz merak ettik ve bu yüzden sizler için dikiş makinelerini kimin bulduğunu araştırdık. Makalemize dikiş makinelerini tanımlayarak başlayalım;

Dikiş Makinesini Kim Buldu ?
Dikiş Makinesini Kim Buldu?

Dikiş Makinesini Kim İcat Etti?

Bu makine, tekstil sektöründe çeşitli ürünleri dikmek için kullanılan bir makinedir. İlk dikiş makinesini 1830 yılında Fransız Barthelemy Thimonnier icat etmiştir. Elbise veya çamaşır dikiminde sıklıkla kullanılan makine, 18. yüz yılın ortalarına doğru bulunmuştu. Fakat 1846 yılına gelindiğinde Amerikalı Elias Howe dikiş makinesini daha da geliştirmeyi başardı. Aynı zamanda Howe, iki iplik kullanarak kumaşın altında bir ilmik meydana getiren mekanizmayı geliştirmişti. Sonrasında ise John Baohelder, Ailen Winslow ve Isa Singer gibi günümüzdeki ünlü dikiş makinesi üreticileri de o zamanlarda yaptıkları yenilikler ile dikiş makinesini geliştirilen ve pratikleştirilen makinelerden biri haline getirmeyi başarmışlardı.

Dikiş Makinesini Kim Buldu ?
Elle çalışan makineler olduğu gibi, ayaklı ve elektrikli dikiş makineleri de bulunmaktadır.
Photo by Dmitriy

Dikiş makinesi, üstten bir iğne yardımı ile kumaşın altına geçen ipliği, diğer bir iplik halkadan geçirerek geri çekmek prensibiyle çalışmaktadır. Bu şekilde de seri bir şekilde dikiş işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca elle çalışan dikiş makineleri olduğu gibi, evlerimizde eskiden gördüğümüz ayakla çalışan modeller, elektrikli modeller de bulunmaktadır. Aynı zamanda dikiş makineleri sadece elbise, çamaşır dikiminde değil nakış, kundura vb. işlemlerde de kullanılabilmektedir.

Teleskopu Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Teleskopu Kim Buldu? Teleskopu Kim İcat Etti ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir