1. Ana Sayfa
  2. Kim Buldu

Klavyeyi Kim Buldu ? Klavyeyi Kim İcat Etti ?

Klavyeyi Kim Buldu ? Klavyeyi Kim İcat Etti ?
Klavyeyi Kim İcat Etti ?
0

Klavyeyi Kim Buldu ?

Klavyeyi Kim Buldu: Aslına bakarsanız 1 Temmuz 1874 yılında kullanılan Remington daktilo, bugün kullandığımız klavye düzeninin en eski versiyonudur. Aslında amaç, insanların daha hızlı yazmasını yardımcı olmaktı.

Klavyeyi Kim Buldu ?
Klavyeyi Kim Buldu ?

Klavyeyi Kim İcat Etti ?

Neyse konuyu fazla uzatmadan QWERTY düzeni olarak bilinen klavyenin atası Christopher Latham Sholes’a gelelim. Sholes, bu klavyeye ilk şeklini 1 Temmuz 1874’te, yani bundan yaklaşık 147 yıl önce vermiştir. Sholes, birkaç yıldır geliştirdiği bu daktilosuna Ekim 1867’de bir patent başvurusu yaptı. Ancak, alfabenin ikinci yarısında bulunan tuş sırasında bazı problemler vardı. Shole, örneğin arka arkaya bu tuşlara çok hızlı basıldığında; meydana gelen sıkışmayı engelleyecek arayışlar içerisine girdi. Çözümü de çok geçmeden yaygın olarak kullanılan harfleri ayırarak ve metal kollara monte ederek aştı. Sonrasında daktiloyu piyasaya sürmek için birkaç tasarım yenilemesine daha gitti. Ve son tasarımını 1870’li yılların sonunda Remimgton’a sattı. Satıldığında klavyedeki harf düzeni şu şekilde gözüküyordu:

Eski Q Klavye Düzeni:

Eski Q Klavye Düzeni
Eski Q Klavye Düzeni: Fotoğraf: ® CNET

2 3 4 5 6 7 8 9 – .–
QW E R T Y U I O P :
`; A S D F G H J K L M
& Z  C X V B N ? : .  ¡

Remington firması da yine 1 Temmuz 1874 yılında; Sholes ve Glidden’ın yardımlarıyla son işlemleri gerçekleştirip daktiloyu piyasaya sürdü. Yukarıda da görüldüğü gibi, birkaç küçük farklılık dışında aslında bu klavye düzeni; bugün kullandığımız QWERTY klavye düzeninin neredeyse tıpatıp aynısıydı. Aynı zamanda 1 ve 0 tuşları, o dönemde büyük I ve büyük harf 0 gibi tuşlarla kullanım sorunları ve karışıklıkları yaşıyabileceği için dışarıda bırakıldı. Hatta hatta, sonraki yıllarda 0 klavyeye eklenmiş olsa dahi; 1 tuşunun daktilo klavyelerine eklenmesi 1970’li yılları bulacaktır.

Remington klavyenin ilk üretilen modeli yalnızca büyük harflerle yazabiliyordu ve fiyatı da özellikle o zamanlar oldukça yüksek olan bir rakama, 125 dolara satılıyordu. Bu yüzden fazla rağbet görmemiş ve satışları arzu edilen rakamların gerisinde kalmıştı. Fakat “Remington 2” modeli bu olumlu olmayan havayı olumlu yöne doğru çevirdi. Zira Sholes ve Glidden’ın ciddi yardımlarıyla, daktilo ve klavyesi birçok sorunu giderilerek yeniden piyasaya çıkarılmıştır. Bu süreç, markanın (Standart Typewriter Company) pazarlama sürecini de iyi yönetmesiyle ciddi bir ticari başarıya dönüştü.

Çengelli İğneyi Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Çengelli İğneyi Kim Buldu ? Çengelli İğneyi Kim İcat Etti ?

Klavyenin Bilgisayara Evrimi:

Klavyeyi Kim İcat Etti ?
Klavyeyi Kim İcat Etti ?

Zamanla 1946’lı yıllarda ilk bilgisayar ENIAC, sonraki yıllarda BINAC bilgisayarı gibi cihazlara evrilerek, özellikle günümüzdeki standartlarına doğru yolculuk başladı. Aynı zamanda 1969 yılında Datapoint 3300 makinesiyle (video görüntüleme terminali), ekrandaki ok yardımıyla imlecleri hareket ettirebilme kalibiliyetini kazandı. Bununla birlikte 1970’li yıllarda ise günümüzdeki şekline bürünmeye başladı. 1981 yılında ise teknoloji ve bilgisayar devi IBM tarafından, IBM PC ile beraber “Model F Klavyesi” ismiyle piyasaya sürülmüştür. Ondan sonraki süreçte hız kesmeden gelişen ve teknolojinin akıl almaz nimetlerini sonuna kadar kullanan aygıt; günümüzde aracı kablo yardımı olmadan dahi bluetoth ve çeşitli sistemler aracılığıyla bilgisayar ve farklı cihazlara bağlanabilmektedir.

Klavyenin Tarihi ?

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap