1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Klavyeyi Kim Buldu?

Klavyeyi Kim Buldu?
Klavyeyi Kim İcat Etti ?
0

Klavye Nedir?

Klavye, bir bilgisayara veya benzeri bir cihaza metin, karakter ve diğer komutları girmek için kullanılan bir donanım parçasıdır. Bilgisayar ve bazı cihazlarda harici olarak kullanılabildikleri gibi telefon ve benzeri aygıtlarda tümleşik şekilde ve dijital olarakta bulunabilirler.

Klavyeyi Kim İcat Etti ?

Klavyeyi Kim Buldu ?
Klavyeyi Kim Buldu ?

1 Temmuz 1874 yılında kullanılan Remington daktilo, bugün kullandığımız klavye düzeninin en eski versiyonudur. Bu klavyenin üretilmesinde amaç, insanların daha hızlı yazmasını yardımcı olmaktı.

QWERTY düzeni olarak bilinen klavyenin babası Christopher Latham Sholes’dur. Sholes, bu klavyeye ilk şeklini 1 Temmuz 1874’te, yani bundan yaklaşık 147 yıl önce vermiştir. Mucit, birkaç yıldır geliştirdiği bu daktilosuna Ekim 1867’de bir patent başvurusu yaptı. Ancak, alfabenin ikinci yarısında bulunan tuş sırasında bazı problemler vardı. Shole, örneğin arka arkaya bu tuşlara çok hızlı basıldığında meydana gelen sıkışmayı engelleyecek arayışlar içerisine girdi. Çözümü de çok geçmeden yaygın olarak kullanılan harfleri ayırarak ve metal kollara monte ederek aştı. Sonrasında daktiloyu piyasaya sürmek için birkaç tasarım yenilemesine daha gitti. Ve son tasarımını 1870’li yılların sonunda Remimgton’a sattı. Satıldığında klavyedeki harf düzeni şu şekilde gözüküyordu:

Eski Q Klavye Düzeni
Klavyeyi Kim Buldu, Eski Q Klavye Düzeni (Remimgton Klavye)

2 3 4 5 6 7 8 9 – .–
QW E R T Y U I O P :
`; A S D F G H J K L M
& Z C X V B N ? : . ¡

Remington Klavye Özellikleri

Remington firması, 1 Temmuz 1874 yılında; Sholes ve Glidden’ın yardımlarıyla son işlemleri gerçekleştirip daktiloyu piyasaya sürdü. Yukarıda da görüldüğü gibi, birkaç küçük farklılık dışında aslında bu klavye düzeni, bugün kullandığımız QWERTY klavye düzeninin neredeyse tıpatıp aynısıydı. Aynı zamanda 1 ve 0 tuşları, o dönemde büyük I ve büyük harf 0 gibi tuşlarla kullanım sorunları ve karışıklıkları yaşıyabileceği için dışarıda bırakıldı. Sonraki yıllarda 0 klavyeye eklenmiş olsa dahi, 1 tuşunun daktilo klavyelerine eklenmesi 1970’li yılları bulacaktır.

Remington klavyenin ilk üretilen modeli yalnızca büyük harflerle yazabiliyordu. Aynı zamanda fiyatı da özellikle o zamanlar oldukça yüksek olan bir rakama, 125 dolara satılmaktaydı. Bu yüzden fazla rağbet görmemiş ve satışları arzu edilen rakamların gerisinde kalmıştı. Fakat “Remington 2” modeli bu olumlu olmayan havayı olumlu yöne doğru çevirdi. Zira, Sholes ve Glidden’ın ciddi yardımlarıyla, daktilo ve klavyesi birçok sorunu giderilerek yeniden piyasaya çıkarılmıştır. Bu süreç, markanın (Standart Typewriter Company) pazarlama sürecini de iyi yönetmesiyle ciddi bir ticari başarıya dönüştü.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayarı Kim Buldu? Bilgisayarı Kim İcat Etti?

Bilgisayarı Kim Buldu?

1940’lı Yıllar ve Sonrasında Klavye

Zamanla 1946’lı yıllarda ilk bilgisayar ENIAC, sonraki yıllarda BINAC bilgisayarı gibi cihazlara evrilerek, özellikle günümüzdeki standartlarına doğru yolculuğa başladı. Aynı zamanda 1969 yılında Datapoint 3300 makinesiyle (video görüntüleme terminali), ekrandaki ok yardımıyla imlecleri hareket ettirebilme kalibiliyetini kazandı. Yine Datapoint, 1970’li yıllarda günümüzdeki şekline bürünmeye başladı.

DataPoint 2200 (1970'ler). DataPoint'in 1970'lerde günümüze evrileceği sinyallerini verdiği efsanevi 2200 modeli..
Klavyeyi Kim Buldu, DataPoint’in 1970’lerde günümüze evrileceği sinyallerini verdiği efsanevi 2200 modeli..

1981 yılında ise teknoloji ve bilgisayar devi IBM tarafından, IBM PC ile beraber “Model F Klavyesi” ismiyle piyasaya sürülmüştür. Ondan sonraki süreçte hız kesmeden gelişen ve teknolojinin akıl almaz nimetlerini sonuna kadar kullanan klavyeler, günümüzde aracı kablo yardımı olmadan bluetoth ve çeşitli sistemler aracılığıyla bilgisayar ve farklı cihazlara bağlanabilmektedir.

IBM Model F Klavyesi (1981)
IBM Model F Klavyesi (1981). IBM’in 1981 yılında geliştirdiği Model F isimli klavyesi. Fotoğraf Kaynağı: Vintage Cumputer (Not: Türkçe için özel olarak geliştirilen F klavye ile karıştırılmamalıdır).
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir