1. Ana Sayfa
  2. Kim Buldu

Çengelli İğneyi Kim Buldu ? Çengelli İğneyi Kim İcat Etti ?

Çengelli İğneyi Kim Buldu ? Çengelli İğneyi Kim İcat Etti ?
Çengelli İğneyi Kim Buldu ?
0

Çengelli İğneyi Kim Buldu ?

Çengelli İğneyi Kim Buldu: Modern çengelli iğne, Walter Hunt’ın icadıdır. Bu iğne, giysileri (benzeri ürünleri) birbirine tutturmak için yaygın biçimde kullanılan bir aygıttır. İlk iğneler ve çengelli iğneye benzer nesnelerin tarihi, M.Ö 14 yüzyılda yaşamış Mikenliler’e kadar uzanır. O zamanlarda ismi fibula olarak adlandırılmaktaydı. Ancak günümüzdeki modern haliyle kıyaslanamayacak kadar ilkeldi.

Çengelli İğneyi Kim Buldu ?
Çengelli İğneyi Kim Buldu ?

Çengelli İğneyi Kim İcat Etti ?

Walter Hunt, 1796 yılında New York’un kuzeyinde bir kasabada doğdu. İlerleyen yıllarda bu kasabadaki bir çiftlikte çalışmaya başladı. Boş zamanlarını ise verimli makineler icat etmekle geçiriyordu. Hatta bunlardan birisi ticari olarak başarısızlık hikayesiyle bilinen bir dikiş makinesi icatıdır.

Hunt, bir gün 15 dolarlık borcunu nasıl ödeyeceğiyle ilgili düşüncelere dalarken; aynı zamanda bir tel parçasını bükerek şekiller vermeye çalışıyordu. İşte o eğip bükme işlemleri, belki de dünyada pek çok kişinin hayatını ve özellikle işini kolaylayacak çengelli iğnenin icadını doğuracaktı. Ancak Hunt, çengelli iğneyi icat etmesine vesile olan adama, iğnenin patentini dört yüz dolara sattı.

Çengelli İğneyi Kim İcat Etti ?
Çengelli İğneyi Kim İcat Etti ?

Bunun yanında Hunt, çengelli iğnenin daha gelişmiş halini icat ederek; 6.281 numaralı ABD patent numarasıyla çengelli iğnenin patentini aldı. Hunt, bu icadını; pimi olan, bir ucunda yayla sabitlemiş, diğer ucunda toka ve nokta şeklinde sarılmış bir tel parçasıyla başarmıştı. Bu şekil de, telin yay tarafında olan kısmı sayesinde, diğer ucun tokaya tutturulmasına olanak tanınıyordu. Her ne kadar basit ve küçük bir icat gibi gözüksede, Hunt’un bu sıra dışı düşüncesi, hâlâ birçok insanın işini kolaylamasına vesile olmaktadır..

İHA’yı Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
İHA’yı Kim Buldu ? İnsansız Hava Aracını Kim Keşfetti ?

Çengelli İğnenin Tarihi ?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap