1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

İHA’yı Kim Buldu?

İHA’yı Kim Buldu?
İHA’yı Kim Buldu ?
0

İHA’yı Kim Buldu ?

İHA’yı Kim Buldu: İnsansız hava araçları (İHA), mürettebatı veya yolcusu olmayan hava araçlarıdır. Günümüzde bazı çeşitleri; drone veya uzaktan kumandalı araçlar (RPV’ler) kategorisine girmektedir.

İnsansız Hava Aracını Kim Keşfetti ?

İHA’yı Kim Buldu ?
İHA’yı Kim Buldu ?

Bu araçların ilk örnekleri özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere ve ABD’de geliştirildi. Aynı zamanda küçük bir radyo kontrol sistemiyle çalışan İngiliz İHA’sı, ilk olarak Dr Archibald Low tarafından geliştirilmiştir. Mart 1917’de de test edilmiştir. Bunun yanında Kettering Bug olarak bilinen Amerikan hava torpidosu ise Charles Kettering tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak Ekim 1918’de uçuşunu gerçekleştirmiştir. Ancak her ikisi de uçuş testlerinde umut vaat etse de, ikisi de savaş sırasında operasyonel olarak kullanılmamışlardır.

Savaşların olmadığı dönemlerde özellikle insansız hava araçlarının geliştirilmesi ve test aşamaları devam etmiştir. Aynı zamanda 1935 yılında İngilizler, eğitim amaçlı hedeflerinden biri olan ve yine radyo kontrol sistemiyle uçan bir uçak üretti. Başka bir deyişle İsmi ve modeli DH. 82B Queen Bee olan uçağın ortaya çıkış döneminde, “drone” kelimesinin de ilk kez kullanıldığı düşünülmektedir. Yine aynı dönemlerde radyo kontrol özelliği olan bu dronlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde de üretilmeye başlandı.

İnsansız Hava Aracını Kim Keşfetti ?
İnsansız Hava Aracını Kim Keşfetti ?

Keşif İHA’ları ilk olarak Vietnam Savaşı’nda geniş çapta kullanılmışlardır. Bu uçaklar aynı zamanda muharebede düşmanı yanıltma; sabit hedeflere füze fırlatma ve psikolojik operasyonlar için broşür ve bilgilendirme sunumları bırakma gibi roller oynadı.

Vietnam Savaşı’nın ardından İngiltere ve ABD dışındaki ülkelerde insansız hava teknolojisini keşfetmeye başladılar. Yeni modellerle, özellikle geliştirilen dayanıklılık ve daha yüksek koruma yeteneği ile araçlar daha sofistike hale getirilmiştir. Aynı zamanda günümüz şartlarında ve son yıllarda; uzun uçuş sorunlarını çözmek ve maliyet standartlarını azaltmak için güneş enerjisi gibi teknolojiler de kullanılmaya başlamıştır.

Günümüzde İHA’lar veya diğer bilinen ismiyle drone’lar; özellikle doğal afetler sonrası arama operasyonlarını yürütmeye, fotoğraf çekmeye, film kareleri oluşturmaya ve mal teslim etmek gibi birçok işlevselliğe sahiptirler. Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra ABD, drone kullanımını her alanda önemli derece de arttırmıştır. Bunun yanında askeri alanda kullanımı, son zamanlarda ABD’de ciddi tartışmalara yol açmıştır. Sebebi ise yanlış verilerle, doğru olmayan hedeflerin vurulması konusudur.

Drone’ların kısa tarihi:

Radyo kontrol sistemi ile yönetilen Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir uçak. Dr. Archibald Low tarafından tasarlanmıştır. 1917 Mart ayında kontrol altında test edildiğinde, uçan ilk drone olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir iha
Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir iha. Fotoğraf: © Archibald Low (Q 67991)

Başbakan Winston Churchill ve Savaştan Sorumlu Devlet Bakanı Kaptan David Margesson; De Havilland Queen Bee deniz uçağının L5984’ün rampasından fırlatılması için yapılan hazırlıkları izliyor. Bunun yanında Queen Bee pilotsuz bir drone’du. Aynı zamanda daha önce İngilizler tarafından tasarlanan drone gibi radyo kontrol sistemiyle çalışıyordu.

Droneların Tarihi
Droneların Tarihi. Fotoğraf: © IWM H 10307

B-17 Flying Fortress uçak gövdesine dayalı uzaktan kumandalı bir drone prototipi. 6 Ağustos 1946’da Hawaii’deki Hilo Donanma Hava Üssü’nden; Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Hava Kuvvetleri (USAAF) personeli tarafından uzaktan kontrol edilen Muroc Ordu Hava Sahası, California‘ya uçmak için havalanıyor. Yaklaşık 15 saat süren ve uzaktan kumandalı uçaklar için yeni bir dayanıklılık rekoru kıran bu 2.600 millik yolculuk, aynı zamanda tarihe geçiyordu.

 

Tarihi Dronelar
Tarihi Dronelar. Fotoğraf: © ABD Hükümeti

Smart TV’yi Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Smart TV’yi Kim Buldu?

DJI’ın Kurucusu Kim ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir