1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Kağıdı Kim Buldu? Kağıdı Kim Keşfetti ?

Kağıdı Kim Buldu? Kağıdı Kim Keşfetti ?
0

Kağıdı Kim Buldu?

Kağıdı Kim Buldu: Çin’li memur Ts’ai Lun, dut ağacı kabuğunu, biraz kenevir ile harmanlayıp üzerine birazcık da kumaş parçası atarak modern kağıdın temelini atmıştır. Bundan yaklaşık 2000 yıl önce MS 105 yılında modern kağıdı icat etmiştir. Bütün bu malzemeleri kaynar su içerisinde saatlerce karıştırarak lapa haline getirmiştir. Daha sonra ise bu lapayı ip yardımıyla güneşin altına sererek kurumasını beklemiştir. Böylece ilk kağıt üretimi için geçen zaman dokuz saat olmuştur.

Aslında insanlık üzerine bir şeyler karalamak için hep bir şeyler bulmuşlardır. Özellikle geyik derileri bu konuda en fazla kullandıkları yardımcı aletleri olmuşlardır. Daha sonra geyik derilerinin az bulunmasıyla, daha önemsiz yazılarını kurumuş ağaçların beyaz iç kabuklarına yazmışlardır. Ancak kağıt olarak kullanılan bu araçların tarihi yaklaşık olarak 5000 yıl olarak tahmin edilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber halen daha kağıdı kullanmaya devam etmekteyiz.

Kağıdı Kim Buldu ?
Kağıdı Kim Buldu ? Kağıdı Kim Keşfetti ? Photo by Tirachard Kumtanom from Pexels

Fakat asıl ilginç olan şey ise Çin’de 105 yılında bulunan kağıdın çoğu Avrupa ülkesine 1000 sene sonra girmesidir. Kağıdın Avrupa’ya girmesinin ardından, ilk kağıt yapma makinesinin yapılmasıyla medeniyetleşme açısından Çin’e kafa tutacak millet ise Fransızlar olmuştur. Fransız bilimci olan Antonie Ferchault de Reaumur, ormanda yaptığı kısa bir yürüyüş yapar. Tam bu esnada yaban arılarının yaptığı kovanı incelerken, kağıt yapımı konusunda aklına muhteşem bir fikir gelmiştir. Ardından bunu hemen uygulamaya koyup, günümüzde ki kağıt yapma makinesinin ilk temelini atmıştır. Ancak tarih tam olarak bilinmese bile yaklaşık olarak 18.yy başları dersek yanılmış olmayız.

Kibriti Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Kibriti Kim Buldu? Kibriti Kim İcat Etti ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir