1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Deniz Fenerini Kim Buldu? Deniz Fenerini Kim Keşfetti?

Deniz Fenerini Kim Buldu? Deniz Fenerini Kim Keşfetti?
Deniz Fenerini Kim Keşfetti?
0

Deniz Fenerini Kim Buldu?

Deniz Fenerini Kim Buldu: Deniz Fenerlerinin yapılma amacı gemilere yol göstermektir. Kule halinde inşa edilirler ve açık denizlerde çok uzak mesafelerden görülebilirler.

Bilinen en eski Deniz Feneri, Milattan Önce 7.yy’da Sigeon’da yapılmıştır. Başka bir deyişle bugünkü adı Kumkale’dir ve Çanakkale iline bağlıdır. Ayrıca İstanbul Boğazı’nın Trakya yakasında bulunan Timee ve karşı kıyıdaki Chrysopolis ( Üsküdar ) deniz fenerleri M.Ö. 2.yy da yapıldığı bilinmektedir.

Ancak yine de dünyadaki en ünlü deniz feneri şüphesiz, aynı zamanda dünyanın 7 harikasından birisi olarak kabul edilen İskenderiye Deniz Feneridir. İskenderiye, M.Ö. 280 yılında Knidos’lu Sostrates tarafından Pharos adasın üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda yüksekliği 135 metre olan devasa yapıdır. Ne yazık ki 14.yy’da meydana gelen bir depremde yıkılmıştır.

Deniz Fenerini Kim Buldu? Kadıköy'deki deniz fenerinden bir manzara. Özellikle gün batımlarını izlemek çok keyifli oluyor..
Deniz Fenerini Kim Buldu? Kadıköy’deki deniz fenerinden bir manzara. Özellikle gün batımlarını izlemek çok keyifli oluyor..

İskenderiye Fenerinde kullanılan teknik, reçineli tahtaları yakarak ateşin oluşturduğu ışığı da metal aynalar ile uzaklara yansıtmak üzerine kuruluydu.

Bileziği Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Bileziği Kim Buldu? Bileziği Kim Keşfetti ?

Fener ışıklarının görünme mesafesi, fenerin bulunduğu kulenin yüksekliği ve ışığın yoğunluğu ile hesaplanır. Aynı zamanda şu formül kullanılmaktadır. Görünme Mesafesi = 2.075(H 0,5 +h 0,5)

Fener kulelerinde ışık kaynağı olarak 1800’lü yılların başlarına kadar odun ve kömürün yakılması ile sağlanmıştır. Bu yıllardan sonra balina, domuz, kakao, kolza ve madeni yağlar kullanılmaya başlanmıştır. Bunun dışında Hava Gazı, Petrol, Asetilen, ve elektrik ışık kaynağı olarak kullanılmıştır.

Deniz Fenerini Kim Keşfetti?
Deniz Fenerini Kim Keşfetti?

Bir ateş yakıldığında, yakılan ateşten elde edilen ışık eğer bir yansıtıcı yok ise %97 oranında kaybolmaktadır. Başka bir deyişle bir yansıtıcı var ise, bu kez %83’ü kaybolur. Mercek kullanımına geçilmesiyle beraber bu oran %17’lere kadar düşmüştür.

Ülkemizde ise bilinen 372 adet deniz feneri bugün 8334 kilometre uzunluğundaki kıyılarımızı aydınlatmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir