1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Cetveli Kim Buldu?

Cetveli Kim Buldu?
Cetveli Kim İcat Etti ?
0

Cetveli Kim Buldu ?

Cetveli Kim Buldu: Çizgi ölçer olarakta bilinen cetvel, geometri ve teknik çizimin yanı sıra mühendislik ve inşaat endüstrilerinde mesafeleri ölçmek veya düz çizgiler çizmek için kullanılan bir cihazdır.

Geçmişi çok eski olan cetveller, farklı malzemelerden ve ağırlıklı olarak ahşaptan yapılmışlardır. Günümüzde kullanılan çeşitleri genellikle plastikten yapılanlarıdır. Ancak atölyede kullanılmak üzere daha dayanıklı cetveller de üretilmektedir. Genelde bu cetveller de metalden yapılmaktadır. Kısa olanları ve cebe katlanarak koyulup, daha sonra uzatılabilen türleri de vardır.

Cetveli Kim Buldu ?
Cetveli Kim Buldu ?

Aynı zamanda bilgisayarlarda ve cep telefonlarında yazılım olarak bulunan; pikselleri ölçmek için kullanılan yazılımsal cetveller de vardır.

Geometride Kullanılan Cetvel:

Geometride, üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan, sadece noktalar arasında düz çizgiler çizmek için kullanılan cetveller de bulunmaktadır. Doğru grafikler ve tablolar çizmek için genelde düz yüzeylerde kullanılırlar.

Sabancı Holding’i Kim Kurdu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Sabancı Holding’i Kim Kurdu? Sabancı Holding’in Sahibi Kim?

Cetveli Kim İcat Etti ?

Cetveli Kim İcat Etti ?
Cetveli Kim İcat Etti ?

Ölçüm tarihinde; arşın, el ve ayak ile insan vücudunun bölümlerine dayanan birçok uzaklık birimi kullanılmıştır. Bu ölçüm metotlarının birçoğu çağa ve yere göre değişiklik göstermişlerdir. Bununla birlikte 18 yüzyılın sonlarına doğru metrik sisteme geçilmiştir. Bu sistem Fransızlar tarafından bulunmuştur; ve dünyada pek çok ülkede kabul görmüştür. Dünyadaki en eski ölçüm çubuğu ise, Alman astrolog Eckhard Unger tarafından Nippur’da bulunmuştur. Bu ölçüm aletinin M.Ö. 2650 yılından kalmış olduğu düşünülmektedir. Tam olarak cetvel formlarında olmadığını da belirtmekte fayda var. Ancak yine M.Ö. 1.500’de, İndus Vadisi Uygarlığı döneminden kalma fildişi cetvellere de rastlanmıştır.

Günümüzde kullanılan modern anlamdaki cetvellerin ilkini, 1851 yılında Anton Ullrich bulmuştur. Özellikle bu buluşa, modern anlamda cetvelin icadı diyebiliriz. Bu cetveli Frank Hunt tarafından 1902 yılında yapılmış bir esnek cetvel buluşu takip etmiştir. Kısacası çağımızın yenilikleri ve teknolojik gelişmelerle birlikte, cetvellerin birçok türü ve işlevsel özelliği olan çeşitleri mevcuttur. Örneğin bu cetvel çeşitlerini; marangoz cetveli, çelik cetvel, mimari cetvel, kızaklı cetvel ve plastik cetvel gibi birçok örneklerle sıralayabiliriz. Bu cetvel türlerinin bazılarını kırtasiyelerde, belli bir kısmını da yapı marketlerinde bulmanız mümkündür. Bazı cetvel çeşitlerini bu linkten bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir