Çaydanlığı Kim Buldu? Çaydanlığı Kim İcat Etti ?
Çaydanlığı Kim Buldu ? Çaydanlığı Kim İcat Etti ?
0

Çaydanlığı Kim Buldu ?

Çaydanlığı Kim Buldu: Ülkece tiryaki olduğumuz içeceklerden olan çayı hazırlamada kullanılan çaydanlık, genellikle iki parçalı ve metal malzemeden üretilmektedir. Bazen ise demliği porselen olmaktadır. Çaydanlıklar ilk zamanlarda tek parça olarak kullanılırlardı. Süreç içerisinde doğan ihtiyaçlardan dolayı alt kısmı daha büyük olacak şekilde iki parçalı bugünkü haline getirilmiştir. Çaydanlıkta her iki parçanın da ağzını örtecek kapaklar bulunmaktadır. Ayrıca servis yapılırken de el ile bardak arasındaki en uygun açıyı sağlayabilmek için dar ağızlı bir ibrik bulunur.

Çaydanlığı Kim Buldu ? Çaydanlığı Kim İcat Etti ?
Çaydanlığı Kim Buldu ? Çaydanlığı Kim İcat Etti ?
Bilinen en eski çaydanlığı Yixing Gongchun’un icat ettiği düşünülmektedir.

Çaydanlık binlerce yıllık bir kültüre sahiptir. İlk çaydanlıklar ise Çin‘de üretilmiştir. Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan çaydan dolayı üretilen ilk çaydanlıklar bronz ve diğer metallerden yapılmıştır. Aynı zamanda seramik güğüm ile şarap kaplarından yapımında ilham alınmıştır.

Dna’yı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Dna’yı Kim Buldu? Dna’yı Kim Keşfetti ?

Günümüze ulaşan en eski çaydanlık bugün Çin’de Flagstaff House Museum of Teaware müzesindedir. Bu çaydanlığın 1513 yılında Yixing Gongchun tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Çay ise 17. yüzyılda Çin’den Avrupa’ya lüks tüketim malzemesi olarak ihraç edilmiştir. Aynı zamanda yanında da porselenden yapılma çaydanlıklar ihraç edilmiştir. Genellikle ihraç edilen çaydanlıklar ise mavi ve beyaz sırlı olmuşlardır. Demlikler ise başlarda sadece çay demlemek için yapılan porselen kaplardı. Ancak zamanla çaydanlığın bir parçası haline gelmişler ve çaydanlık ile eşanlamlı olarak kullanılmaya başlamışlardır.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir