e
sv

Yelkenli Sporunu Kim Buldu ? Yelkenli Sporunu Kim Keşfetti ?

229 Okunma — 03 Nisan 2021 22:48

Yelkenli Sporunu Kim Buldu ?

Yelkenli veya yelkenli tekne, üzerinde bir yelken bulunan, yelken sayesinde hareket edebilen, deniz, göl ve akarsularda kullanılan bir ulaşım aracıdır. Aynı zamanda yelkenli tekneler, yelkenlerin sayısı ve düzeni, teknenin şekline göre değişik isimler ile anılmaktadırlar. Ülkemiz sularında genellikle salmalı tekne gulet kullanılmaktadır. Fakat son 40 yılda, Ege ve Akdeniz’de yaygın olan gulet ve tırhandiller yelken yerine, motor ile kullanılmaya başlanmıştır. Yelken ise yelkenli teknenin rüzgar gücünden yararlanmasını sağlayacak şekilde geniş ve yan yana dikilmiş, tekne direğine uygun biçimde takılmış, onu hareket ettirebilen kumaş veya şeritlerin tümüne verilen addır.

Yelkenli Sporunu Kim Buldu ? Yelkenli Sporunu Kim Keşfetti ?

Yelkenli Sporunu Kim Buldu ? Yelkenli Sporunu Kim Keşfetti ?
 Photo by S. Hermann & F. Richter

İlk yelkenli tekneleri milattan önce 2400‘lerde Eski Mısırlılar  icat etmiştir. Ayrıca ilk yelkenin malzemesi, mısırlıların kağıt olarak kullandığı papirüs olmuştur. Mısırlılardan sonrada Polinezyalılar rüzgar teknolojisini teknelerinde kullanmışlardır. Daha sonraları yelkenli tekneleri Roma, Yunan, Çin, İspanyol, Portekiz, Fransız ve İngilizler kullanmıştır.

Ayrıca tarihin ilk yelkenli yarışı ise 1660 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Yarışmaya ise York Dükü ile II. Charles’ın sahibi olduğu tekneler katılmıştır. İlk Yelken Trophy‘sini ise 1749 yılında Galler prensi düzenlemiştir. 20. yüzyıla gelindiğinde ise özellikle araştırmacılar ve gezginler sayesinde bu spor popülerliğini artırmıştır. Aynı zamanda 1896 yılında da olimpiyatlara girmiştir. Günümüzde yelken yarışları ve uluslararası müsabakalar Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından düzenlenmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yelkenli Sporunu Kim Buldu ? Yelkenli Sporunu Kim Keşfetti ?