e
sv

Kaykayı Kim Buldu ? Kaykayı Kim İcat Etti ?

553 Okunma — 03 Nisan 2021 15:17
Kaykayı Kim Buldu ? Kaykayı Kim İcat Etti ?

Kaykayı Kim Buldu ?

Kaykay, ekstrem spor çeşitlerinden biri ve bu amaçla kullanılan bir spor aletidir. Oldukça keyifli ve heyecan verici bir aktivitedir. Kimileri için bir sanat, kimileri için bir taşıma yöntemi, kimileri içinse bir meslektir. Hatta bazı gençler, çeşitli sponsorluklar ile birlikte milyonlarca dolar kazanıyor. Amerika Spor Merkezi’nin yayınladığı verilere göre, dünyanın bir çok noktasından gelen kaykay sayısı yaklaşık 19 milyon.

Kaykay, tahmini olarak 20.yüzyılın son dönemlerine doğru ortaya çıkmıştır. İlk olarak ABD’nin Kaliforniya eyaletinin sahil kentinde, sörf yapan bir grup genç, karada da sörf yapma fikrine kapıldılar. Daha sonra tahta blokların altına tekerlek takarak kaykayı icat ettiler. Kısacası kaykaylar, bir nevi kendiliğinden, planlama olmadan ortaya çıkmıştır. İlk kaykaylar, tahta tekerlekli kutulardan oluşuyordu.

Sporcular kaykay üzerinde dengeli bir şekilde ayakta durarak, diğer ayağı ile zemini iter. Aynı zamanda çeşitli akrobatik hareketler sergiler. Bu sebeple bazı dönemlerde insanlar kaykay sporunu tehlikeli görmüş, hatta yasaklamışlardır. Ancak başlangıcından günümüze kadar popülerliği hiç değişmemiştir. Dünya genelinde bu sporu hemen hemen her yerde amatör veya profesyonel olarak yapan sporcular bulunmaktadır.

Kaykayı Kim Buldu ? Kaykayı Kim İcat Etti ?

Kaykayı Kim Buldu ? Kaykayı Kim İcat Etti ?

Ayrıca kaykayı oluşturan parçalar, ayakkabı, kıyafeti ve çeşitli aksesuarların üretimi ve dağıtımı, çok büyük bir endüstri olmuştur. Aynı zamanda kaykay parklarının kurulması, çalıştırılması, uluslararası kaykay yarışmalarının yapılması bir kültür haline gelmiştir. Günümüzde kaykaylar daha sağlam olmaları için cam elyafından yapılırlar. Ayrıca kaykay kullanırken tehlikeyi aza indirmek adına, dizlik ve başlık gibi koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kaykayı Kim Buldu ? Kaykayı Kim İcat Etti ?