1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Traktörü Kim Buldu? Traktörü Kim İcat Etti?

Traktörü Kim Buldu? Traktörü Kim İcat Etti?
Traktörü Kim İcat Etti?
0

Traktörü Kim Buldu?

Traktörü Kim Buldu: Kişisel bilgisayar, traktörler olmadan var olamazdı desek, bu düşüncemize destek bulabilir miydik? Pekala, Bill Gates ve Steve Jobs, günde 12 saatini mısır ayıklamak, tahıl harmanlamak, tavukları kesmek, odun taşımak ile geçirseydi, kurdukları dijital imparatorlukları kurmaya zaman bulabilirler miydi? Soruyu nereye çekerseniz çekin, cevabı bilinmezlikler ile dolu haliyle. Belki de traktörler o dönem de yeni icat edilmiş olsalardı, özellikle o zamanlarda yaşayan toplumun %80’inde olduğu gibi Gates ve Jobs‘ta traktörler ve tarım teknolojileri ile uğraşacaklardı. Bunun yanında çağı değiştirdikleri işletim sistemini icat etmek başka bir bahara kalacaktı. Ama bilinen ve gerçek olan çok önemli bir şey var ki, bugün icat edilen traktörler olmasaydı tarımın bu denli gelişimi mümkün olmazdı. Günümüzde tarımsal ekonominin toplumumuzu farklı amaçlara yönlendirdiği bu sektörde, traktörlerin faydası saymakla bitmez. Biz bu konuları daha da bulandırmadan asıl konumuza dönüp traktörü kimlerin icat ettiğine bakalım:

John Froelich:

John Froelich'in ürettiği ilk traktör. Traktörü Kim Buldu..
Traktörü Kim İcat Etti, John Froelich’in ürettiği ilk traktör.

Listenin başında, ilk çiftlik traktörünün mucidi, geniş çapta itibar gören talihsiz dahi John Froelich var. Froelich, 1892 yılında buhar makinesinin çalışan dişlisini dikey, traktöre benzer kasaya oturtarak tek silindirli ve benzinle çalışan bir motor ile değiştirdi. Bu aygıt henüz traktör olarak isimlendirilmemişti ama görünüm ve işlevselliği açısından hiç bir farkı yoktu. Bu tarihe geçen icad, hiç de fena bir buluş değildi. Aynı zamanda Güney Dakota tarlalarında birçok tahılı harmanlayarak görevini başarı ile tamamladı. Traktör, hem ileri hem geri gidebilen ve 16 beygir gücünde bir motora sahipti. Traktör ile ilgili daha fazla bilgi yok. Ancak mucidin kendi ismini taşıyan Forielich Kasabası‘nda (İowa – Amerika Birleşik Devletleri), ilk benzinli traktörü monte ettiği bir müze bulunmaktadır.

Bunca başarıya rağmen Froelich‘in kaderi de birçok eski mucit gibi kazandığının karşılığını alamayarak sona erdi. Neyse bu acıklı hikayeye son verip, ilk gazla çalışan traktörü yapan efsanevi arkadaşlar Charles Hart ve Charles Parr‘a geçelim. Ancak traktörün mucidinin ve babasının John Froelich olduğunu unutmadan..

Charles Hart ve Charles Parr:

Charles Hart ve Charles Parr'ın ürettiği traktör. Traktörü kim icat etti..
Traktörü Kim Buldu, Charles Hart ve Charles Parr‘ın ürettiği traktör.

Bu iki dahiyane mucit, 1900’lü yılların başında ilk gazla çalışan tarım traktörünü yaptılar. Öyle ki; zavallı Froelich‘in aksine, yaptıkları traktör bırakın ailelerini, sülalerini doyurmaya yetecek kadar onlara çok kazandırdı.

İkili, Madison‘daki Wisconsin Üniversitesi‘ndeki mühendislik okulunda tanıştı. Kısa sürede tarım makinelerini tamir eden ve kendi yaratımlarıyla uğraşan bir iş kurdular.

Gazla çalışan ilk traktörleri 5 ton ağırlığında bir canavardı. Bu ürettikleri traktörü Iowa‘da bir çiftçiye sattılar. Hem oradan hem de diğer ürettikleri motorları satarak elde ettikleri kâr ile Hart-Parr Co.‘yu kurdular. Bununla birlikte kurumun devasa bir işletmeye dönüşmesine aracılık ettiler. Hatta firma öyle büyümüştü ki, Amerika‘nın en büyük gazlı traktör üreticisiydi. Ancak bunca başarılı kariyere rağmen 1929 yılına kadar ikili, türlü mali zorluklarla karşılaşarak başka şirketler ile birleşme yoluna gittiler. Aynı zamanda ortaklarıyla Oliver Farm Equipment Corp.‘u kurdular.

Douglass Steiger:

Douglass Steiger'ın efsanevi traktöründen bir görünüm. Traktörün tarihi..
Traktörü Kim Buldu, Douglass Steiger’ın efsanevi traktöründen bir görünüm.

Steiger, bir çiftlik fuarında bir Wagner traktörü gördü. Bu makinenin daha iyisini yaparak daha fazla para kazanabileceğini fark etti. 1950’li yıllarda bir bankadan 10.000 dolar kredi alarak, inşaat bileşenleriyle doldurulan el yapımı bir şasiye sahip, sağlam ve güvenilir bir makine yaptı. Yaptığı makine oldukça başarılı sonuçlar verince, Steiger yaşadıkları yerde bulunan ahırlarını küçük bir fabrikaya dönüştürdü. Aynı zamanda bu fabrikada Steiger traktörleri adı altında traktörler üretmeye başladı. Yaptığı traktörler o kadar iyiydi ki, birçok şirket bundan sonraki yatırımlarında Steiger‘a destek çıktı.

1970’li yıllara gelindiğinde Steiger, o kadar büyümüştü ki, artık şirketini 10.000’nci traktörünü piyasaya süren bir endüstri devi haline getirmişti.

Evet traktör üreticilerinin hikayesi bu şekilde uzayıp gider aslında. Biz sadece içlerinden bazı tanınmış olanları seçip, size çeşitli bilgiler vermeye çalıştık. Bunun yanında da tabii ki makalenin başında traktörü ilk icad eden dahiden bahsettik. Traktörler günümüzde de tarım endüstrisinin en önemli araçlarından biridir. Bunun yanında ara vermeksizin yeni üreticileri sayesinde gelişmeye devam etmektedirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şampuanı Kim Buldu? Şampuanı Kim İcat Etti?

Şampuanı Kim Buldu?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir