3 Vardiya Sistemini Kim Buldu?
Üç Vardiya Sistemi Tarihi
0

3 Vardiya Sistemi Nedir?

Üç vardiya sistemi veya düzeni, tüm gün boyunca sürekli çalışmayı sağlamak için tasarlanmış bir tür çalışma programıdır. Tipik olarak üç ayrı ekip veya gruptan oluşan her ekip, bir işyerini günün 24 saati çalışır durumda tutmak için sabah, öğleden sonra ve geceyi kapsayan 8 saatlik vardiyalardan oluşan belirli bir programla dönüşümlü olarak çalışır.

3 Vardiya Sistemini Kim İcat Etti ?

Üç Vardiya Sistemi Nedir?
Üç Vardiya Sistemi Nedir?

3 Vardiya Sistemini Kim Buldu: 1800’lerin sonlarında sanayiciler kısa sürede vardiya çalışmalarının faydalarını fark etti. Başka bir deyişle, üretim çalışmaları kesintisiz devam ettiği takdirde fabrika ekipmanları tamamen kullanılabilirdi. Üretim ve kârlar maksimize edilecekti. Çelik fabrikaları ve demir döküm haneleri gibi fabrikalarda mesainin bitmesi ile birlikte fırınların söndürülmesi ve mesainin başlamasıyla fırınların yeniden yakılması oldukça pahalı ve verimsiz olduğu oldukça açıktı. İlk 3 vardiya sistemi Amerika’da bulunan demir-çelik döküm evlerinde başlamıştır.

1900’lü yılların başında Henry Ford, yükselen otomobil pazarının talebini karşılamak için otomobil endüstrisinde 3 vardiya sitemine geçiş yaptı.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında silah ve mermi fabrikaları savaşa yardımcı olmak için 3 vardiya sistemine geçiş yaptı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 3 vardiya çalışmaları birçok sektörde hızla büyümeye başlamıştır. Fabrikaların yanında, birçok farklı üretim tesisi, gıda ve hizmet endüstrisi de 24 saat boyunca çalışmaya geçiş yaptı. 24 saat boyunca açık olarak gördüğümüz benzin istasyonlarının 3 vardiya sistemi ile hizmet vermektedir. Aynı zamanda hizmet sektöründe Vardiya işçilerini kullanan ve en hızlı büyüyen sektör “Çağrı Merkezi” sektörü olarak görülmektedir.

Üç Vardiya Sistemini Kim İcat Etti ?
Üç Vardiya Sistemini Kim İcat Etti ?

3 Vardiya Sistemi Saatleri:

Sabah vardiyası: 1. vardiya
Sekiz saat vardiya için 07: 00-15: 00 arasında gerçekleşir.

Akşam vardiyası: 2. vardiya
Sekiz saatlik vardiya için 15: 00-23: 00 saatleri arasında gerçekleşir.

Gece vardiyası: 3. vardiya
Sekiz saatlik vardiya için 23:00 ile 07:00 arasında gerçekleşir.

3 Vardiya Sistemi Sorunları

3 Vardiya Sistemi Sorunları
3 Vardiya Sistemini Kim Buldu, 3 Vardiya Sistemi Sorunları
 • Tüm vardiyalı işçiler uyku sorunlarından muzdarip değildir. Fakat gece ve dönen vardiyalı işçilerin yaklaşık% 10’unda bir uyku bozukluğu olduğu düşünülmektedir
 • Vardiya işçilerinin kabaca % 25-30’u, aşırı uykulu olma veya uykusuzluk gibi bozukluk belirtileri yaşar.
 • Vardiyalı çalışma aynı zamanda zihinsel sağlık ve fiziksel performans ve güvenlikle alâkalı ek problemlerle de bağlantılıdır.
 • Vardiyalı çalışanın, özellikle uykuyu iyileştirmek ve programları yönetmek için kendini geliştirmesi gereklidir. Kısacası, mümkün olan en iyi uyku ve sağlığa olanak tanımak için özel teknikler öğrenmesi önemlidir.

Helikopteri Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Helikopteri Kim Buldu?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir