Televizyon Kumandasını Kim Buldu? Televizyon Kumandasını Kim İcat Etti?
Televizyon Kumandasını Kim İcat Etti?
0

Televizyon Kumandasını Kim Buldu?

Televizyon Kumandasını Kim Buldu: Robert Adler, ilk pratik kablosuz televizyon kumandasını icat ettiğinde yıllar 1956’yı göstermekteydi. Zenith tarafından “Uzay Komutanlığı” olarak tanıtılan cihaz, 1980’lerde kızılötesi teknolojisinin ortaya çıkmasından önce dokuz milyondan fazla televizyon ile birlikte satılmıştır.

1913 yılında Avusturya’nın Viyana kentinde doğan Adler, 1937 yılında Viyana Üniversitesi’nin fizik bölümünden mezun olmuştur. Fizik alanında doktora derecesini alana kadar eğitimine ara vermemiştir. 1941 yılında Zenith Electronics’in ABD araştırma bölümüne katılmıştır. Aynı zamanda 2. Dünya Savaşı sırasında askeri iletişim ekipmanları konusunda uzmanlık seviyesine ulaşmıştır. Bunun yanında savaşın bitimi itibariyle televizyon teknolojilerine odaklanmıştır. Ses girişini önemli ölçüde azaltan kapılı ışınlı vakum tüpünü icat etmiştir. Bu başarılar onu ekibin liderliğine kadar yükseltmiştir.

Televizyon Kumandasını Kim İcat Etti?

Televizyon Kumandasını Kim Buldu?
Televizyon Kumandasını Kim Buldu?

1950’lerin başlarında, televizyon kumandaları hantal kablolara veya televizyon kabinindeki fotosellere doğrultulan ışık huzmelerine –güneş ışığına da tepki veren fotosellere– dayanıyordu. Adler ise bu konuya çözüm bulma arayışları içerisindeydi. Adler’in çözümü ve düşüncesi ise insan işitme aralığının üzerinden ultrason veya ses dalgaları kullanmaktaydı. Cihazındaki düğmeler, ünitenin içindeki dört alüminyum çubuktan birine çarptı. Aynı zamanda televizyonda “kanal yukarı”,”kanal aşağı”,”ses açık/kapalı” veya “güç açık/kapalı olarak tanıdığı ve etkileşime girdiği tonlar üretti. Ünlü fizikçi bu girişimiyle günümüz televizyon kumandalarının kablosuz versiyonunu üretme başarısı göstermiştir. Bundan sonraki yıllarda, ultrasonik uzak kumanda, televizyon izleme için standart bir ekipman haline gelmiştir. Bunun yanında sürekli gelişmeye de devam edecekti.

Tabi ki kumandanın icadı yalnız televizyondan ibaret değildir. Kumanda kavramının ilk ortaya çıkışıyla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız; aşağıdaki linkimize tıklayabilirsiniz..

thumbnail
Önerilen Yazı
Uzaktan Kumandayı Kim Buldu? Uzaktan Kumandayı Kim İcat Etti?

Uzaktan Kumandayı Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir