Telefonu Kim Buldu? Telefonu Kim İcat Etti ?
Telefonu Kim Buldu ? Telefonu Kim İcat Etti ?
0

Telefonu Kim Buldu ?

Telefonu Kim Buldu: Günümüz iletişim araçlarından en önemlisi ve artık günlük hayatın bir parçası olmuş olan telefon, 1876 yılında Graham Bell tarafından icat edildi. Aslında Graham Bell’den yıllar önce Floransalı Antonio Santa Guiseppe Meucci telefonu icat etmiştir. Hatta 1870 yılında patentini de almıştır. Ancak daha sonraki yıllarda patenti yenileyemediğinden bu hakkı elinden kaçırmıştır. Bu sebeple telefonun muciti Alexander Graham Bell olarak kabul edilmiştir.

O sıralarda Graham Bell’in annesi doğuştan işitme engelli bir kadındı. Babası ve dedesi yıllarca duyma engelli insanların iletişim kurabilmeleri için çalışmalar yaptı. Graham Bell’de bir süre işitme engelli insanlara iletişim eğitimi veren bir okulda görev yaptı. Aynı zamanda işitme engellilerin iletişimini sağlayabilmek için yıllarca çalışmalarda bulundu.

O dönemde en yaygın kullanılan iletişim aracı olan telgrafı geliştirmeye yönelik çalışmalar vardı. Fakat Graham Bell sadece yazılı değil işitsel olarak da iletişim gerçekleşmesini istiyordu. Bu yüzden bunu sağlamak amacıyla bir takım çalışmalar yaptı. Yaptığı çalışmalar sonucunda 1875 yılında tellerin bir yerden başka bir yere sesleri ilettiğini fark etti. Alexander Graham Bell ve arkadaşı Thomas Watson bu konu üzerine yoğunlaştılar ve çalışmalar yapmaya başladılar.

Telefonu Kim Buldu ? Telefonu Kim İcat Etti ?
Telefonu Kim Buldu ? Telefonu Kim İcat Etti ?
Photo by Alexandra

Bir gün Alexander Graham Bell bir odada, arkadaşı Thomas Watson’da başka odalarda çalışırken Graham Bell alıcıdan bazı sesler işitir. Graham Bell bu sesleri duyunca arkadaşı Watson’ın yanına gider ve seslerin nasıl çıktığını anlamak için arkadaşına düzeneğe dokunmamasını söyler. Yaptığı inceleme sonucunda mıknatıs üzerinde titreyen çelik çubuğun, telde güçlü bir akıma neden olduğunu anlar. Böylelikle ilk telefonu icat etmiş olur.

Ticaret Bakanlığı’nı Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Ticaret Bakanlığı’nı Kim Kurdu?

Ayrıca Graham Bell, Thomas Watson ile beraber, icat ettiği telefonla ilk görüşmeyi yapmış kişidir. Bu tarihi görüşmedeki ilk cümleler; “Bay Watson sesimi duyabiliyor musun ? Buraya gel.” şeklinde olmuştur.

Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri ilk telefon şebeke ağını kurmuştur. Böylelikle telefon hızlı bir şekilde Dünya’ya yayılmaya başlamıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir