1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Ojeyi Kim Buldu ? Ojeyi Kim İcat Etti ?

Ojeyi Kim Buldu ? Ojeyi Kim İcat Etti ?
Ojeyi Kim İcat Etti?
0

Ojeyi Kim Buldu ?

Ojeyi Kim Buldu: Birçok antik uygarlıkta oje örnekleri bulunsa da, bu kozmetik ürünlerin popülaritesine ulaştığı dönemler modern zamanlardır. Sanayi devriminin inanılmaz ilerlemesinden ve modern kimyagerlerin yeni yeteneklerinden güç alan oje, batı yarımkürede kadın nüfusu tarafından kabul edilen, toplumsal olarakta popülaritesi git gide artan bir ürün olarak ortaya çıkmıştır. Tırnak bakımı, modern zamanlarda yüksek modanın her zaman önemli bir parçasıydı. Aynı zamanda parlak tırnak ojeleri ilk olarak 17. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmaya başlamıştır. O andan itibaren de popülerliği zamanala artmıştır. Özellikle Victoria çağında geniş çapta kabul görerek genel nüfusta ciddi bir etkileşim yaratmıştır.

Oje Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Ojeyi Kim Buldu?
Ojeyi Kim Buldu?

Victoria dönemi İngiltere’sine ve batı yarımkürede ojenin yaygınlaştığı zamana dönmeden önce, ojenin eski uygarlıklardaki tarihine değinmemiz gerekiyor. Tarihçilere ve arkeologlara göre, 5.000 yıl once oje, yönetici sınıfı tarafından kendilerini genel nüfustan ayırmak için ilk olarak Çin’de icat edilmiştir. O dönemde popüler renkler metalik özelliklerdeydi ve gümüş, altın gibi gücü simgeleyen renklerdi. Çin ile oje kullanan diğer eski uygarlıklar arasında fark vardı. Bu fark, kozmetik ürünün özellikle genel nüfus tarafından kullanılmasına izin verilmemesiydi. Öyle ki; renkli tırnaklarla yakalanan sıradan insanların halka açık infazına dair belgeler günümüzde ortaya çıkarılmıştır.

Bilgisayarı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayarı Kim Buldu? Bilgisayarı Kim İcat Etti?

19. yüzyılın başında oje ve boyama alışkanlıkları, Fransa, İngiltere, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel nüfus arasında daha yaygın hale gelmiştir. Bunun yanında 20 yüzyılın başlarında, Fransa’da çok sayıda manikür kuruluşunun ortaya çıkmasıyla daha popüler olmuştur. (Özellikle 1920’li ve 30’lu yıllarda).

Günümüzde oje, aşağı yukarı her renk ve opaklık kombinasyonunda bulunabilmektedir. Hatta Goth, Punk, Emo ve Heavy Metal gibi popüler müzik gruplarında özellikle siyah oje simgesel hale gelmiştir. Kozmetik sanayinde de ojenin desenler, pullar ve çeşitli formüller barındıran çeşitleri de bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir