1. Ana Sayfa
  2. Kim Buldu

Mürekkebi Kim Buldu? Mürekkebi Kim Keşfetti ?

Mürekkebi Kim Buldu? Mürekkebi Kim Keşfetti ?
Mürekkebi Kim Buldu ? Mürekkebi Kim Keşfetti ?
0

Mürekkebi Kim Buldu ?

Mürekkebi Kim Buldu: Mürekkep, yazı yazma amaçlı kullanılan maddelerden birisidir. Genellikle çeşitli renklendirici veya boyalar ile yapılmaktadır. Aynı zamanda akışkan olan mürekkep, fırça veya kalemler ile yüzey üzerini boyamada ya da yazı yazmada kullanılmaktadır.

Mürekkepler demir, sülfat ve bir miktar asit karışımından yapılmaktadır. Ayrıca açık mavi veya siyah renkli bir çözeltidirler. Ancak bu haliyle çok soluk bir görünüme sahip olduğu için toz halde anilin esaslı boya ilave edilerek son haline getirilmektedir. Ayrıca kullanılmış ilk mürekkebin siyah renkli olduğu ve yazı mürekkebi olduğu, 4500 yıl kadar önce Çin’de icat edildiği düşünülmektedir. Aynı zamanda bu tür mürekkeplerin için ise çeşitli maddeler ile birlikte yakılarak elde edildiği bilinmektedir.

Mürekkebi Kim Buldu ? Mürekkebi Kim Keşfetti ?
Mürekkebi Kim Buldu ? Mürekkebi Kim Keşfetti ?
İlk mürekkep siyah renkli ve yazı mürekkebidir.

İlk mürekkep fabrikasını ise 1818 yılında Fransız bir matbaacı olan Pierre Lorilleux kurmuştur. Her ne kadar farklı formüller kullanılsa da, mürekkepler dört çeşit bileşenden oluşurlar. Bunlar, renklendirici, katkı maddesi, bağlayıcılar ve taşıyıcı maddelerdir. Günümüzde mürekkepler dört sınıfa ayrılmaktadırlar. Sulu, likitli, tutkallı ve tozlu. Ayrıca amacına göre ise mürekkepler ise iki türdür. Yazım amaçlı ve baskı amaçlı. Günümüzde ise en çok kullanılan mürekkep baskı amaçlı, diğer ismiyle matbaa mürekkebidir. Artık kitap, gazete, dergi ve daha bir çok yazı ve resim bu mürekkep sayesinde hazırlanmaktadır.

Klarneti Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Klarneti Kim Buldu? Klarneti Kim İcat Etti ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap