1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Mürekkebi Kim Buldu?

Mürekkebi Kim Buldu?
Mürekkebi Kim İcat Etti?
0

Mürekkep Nedir?

Tanım gereği mürekkep, bilgiyi kaydetmek ve düşünceleri yarı kalıcı bir biçimde iletmek amacıyla taslak hazırlamak, yazmak veya yazdırmak için kullanılan bir sıvı veya bir tür viskoz malzemedir. Günümüzde mürekkeplerin hat mürekkebi, matbaa mürekkebi, yazı ve çizim mürekkebi gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Mürekkebi Kim Buldu?

Aslında bu soruyu kendimize sorduğumuzda cevabının M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanacağını tahmin etmemiştik. Her ne kadar daha önceleri M.Ö. 2500’li yıllarda Mısırlılar ve Çinliler tarafından icat edildiği söylensede bilinen en eski mürekkep kayıtları eski Mısır’da bulunmuştur. Bilinen bu en eski kayıtlı mürekkep, siyah pigmentin sedir menfurtu ve sakız yağı ile karıştırıldığı bir papirüs parçası üzerinde görülmüştür. Bu mürekkep kayıdı M.Ö. 3000 yılına tarihlendirilmektedir. Ancak bu maddenin yazmak için değil, papirüs tomarlarının eskimesini ve çürümesini önlemek için yapıldığı öne sürülmüştür. Zira, yazının bulunuşunun M.Ö. 3200’lü yıllarda olduğunu varsayarsak ve bulunan ilk yazı örneklerinin kil tabletler üzerindeki çivi yazıları olduğunu düşünürsek, pekte haksız bir düşünce olmadığını söyleyebiliriz. Yine Mısırlılar bunu destekler şekilde “lamba isi” adı verilen siyah bir maddenin benzerini kozmetik olarak kullanmışlar, güneşin zararlı ışınlarından korumak için yüzlerine ve vücutlarına sürmüşlerdi.

Mürekkebi Kim Buldu?
Mürekkebi Kim Buldu?

Tam olarak ne zaman kullanmaya başladıkları belli olmasa da, eski Çinlilerin de mürekkep kullandığı biliniyordu. Mürekkebin yazı ve karakterleri simgeleme amaçlı en eski kanıtı, MÖ 1200 civarında çanak çömlek üzerindeki işaretlerden gelmektedir. Bu Çin mürekkebinin mucidi, çam ağaçlarından kurum ve lamba yağlarını karıştırarak mürekkebi yapan Tien-Lcheu‘dur. Bu karışımda aynı zamanda jelatin de kullanılmıştır. Jelatin ise eşek derisinden ve miskten yapılmıştır. Mürekkebin kullanım alanı ve popülerliği M.Ö 1200’lü yıllardan sonra da devam etmiştir. O dönemde yaşayan insanlar, önceden yapılan mürekkebin içindekileri doğal boyalarla değiştirerek, minerallerden ve bitkilerden elde ettikleri farklı renkleri de ekleyerek daha kullanışlı mürekkepler yaratmışlardır. Bu tarife ceviz, demir tuzları ve zamk da eklendi. Birkaç yıl sonra yazı mürekkebinin standart formülü ortaya çıkmıştır. Çin mürekkebi olarak bilinen mürekkebin en eski şekli, Çin ve Japonya‘da hala kullanılmaktadır. Parlak rengi ve kalıcılığı nedeniyle özellikle mimarlar, sanatçılar ve mühendisler tarafından tercih edilmektedirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Klarneti Kim Buldu? Klarneti Kim İcat Etti ?

Klarneti Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir