1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Klarneti Kim Buldu? Klarneti Kim İcat Etti ?

Klarneti Kim Buldu? Klarneti Kim İcat Etti ?
Klarneti Kim Buldu ? Klarneti Kim İcat Etti ?
0

Klarneti Kim Buldu ?

Klarneti Kim Buldu: Klarnet, sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılan üflemeli bir çalgıdır. Özellikle yapımında abanoz ağacı kullanılır. Ayrıca ebonit ve metalden de yapılabilirler. Klarnet 5 parçadan oluşur. Kafalık (Bek), Fıçı (Barel), Üst Gövde, Alt Gövde ve Kalak (Pavillon). Her şeyin olduğu gibi sesiyle dinleyenleri mest eden klarnet’in de bir bulunuş hikayesi vardır.

19. yüzyılda Chalumeau (Şalümo) adıyla orkestralarda kullanılan çalgı bugünkü klarnetin atası sayılmaktadır. Ancak Fransızcadan gelme bu isim, nefesli çalgılar için kullanılan genel bir terimdi. Aynı yüzyıl için Denner isimli bir çalgı yapım ustası Şalümo’yu daha da geliştirmiştir. Aynı zamanda bugünkü haline getirmek için gerekli olan ilk adımı atmıştır. 18. yüzyılda keşfedilmiş olan klarnet 1750 yılında ilk kez orkestraya dahil edilmiştir. Özellikle 19. yüzyılda klarnetin yayılmasında çok önemli bir ismin katkısı vardır: Wolfgang Amadeus Mozart. 1812’de Ivan Müler isimli bir öğretim görevlisi klarnete farklı mekanikler eklemiştir. Ancak bu sistem Denner’in geliştirdiği sisteme oranla bakıldığında daha karışıktı.

Klarneti Kim Buldu ? Klarneti Kim İcat Etti ?
Photo by Wavebreakmedia

Ayrıca 1840 yılına gelindiğinde ise flütlerde ve obualarda kullanılan mekanizma klarnette de kullanılmaya başladı. Yine Ivan Müler ile birlikte Paris Konservatuarında öğretim görevlisi olan Klose, Boehm Sistemini klarnete uygulamış daha sonrasında da klarnet üzerinde geliştirmeler devam etmiştir. Bulunuşundan yüzyıllar sonra klarnet, 1900-25 yılları arasında artık stüdyo ve radyo kayıtlarının önemli enstrümanlarından biri olmayı başarmıştır. 1,5 oktav ses genişliğiyle yoluna başlayan klarnet, bulunuşundan yüzyıllar sonra eğitim de ve müzik literatüründe yerini almayı başarmıştır.

Judo’yu Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Judo’yu Kim Buldu? Judo’yu Kim Keşfetti ?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 3
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir