1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Modemi Kim Buldu?

Modemi Kim Buldu?
Modem Nedir ?
0

Modem Nedir?

Teknik bir terim olarak modem, iletim amacıyla dijital bilgiyi kodlamak maksadıyla; birden fazla taşıyıcı dalga sinyalini modüle etmek için kullanılan bir ağ cihazıdır. Bunun yanında iletilen verilerin kodunu çözümlemek amacıyla sinyalleri demodüle etmektedir. Yani kısaca amacı, orjinal olan dijital verileri yeniden üretmek için kolayca iletilebilen ve kodu çözülebilen bir sinyal yaratmaktır.

Modemler, ışık yayan diyotlardan radyoya kadar analog sinyalleri iletmek için herhangi bir araçla kullanılabilirler. Genellikle kullanılan modem türü; bir bilgisayarın dijital verilerini telefon hatları vasıtasıyla iletim için modüle edilen ve elektrik sinyallerine dönüştüren bir modemdir. Daha sonraki süreçte ise; dijital verileri korumak için alıcı tarafında bulunan başka bir modem tarafından demodüle edilir.

Modemler, farklı zaman biriminde gönderebilecekleri veri oranına göre de sınıflandırılmaktadırlar. Bu genellikle bit/saniye (“bps“) veya bayt/saniye (sembol B/s) olarak ifade edilir. Modemler, baud cinsinden ölçülmekte olan sembol hızlarına göre de çeşitlendirilebilirler. Baud birimi, saniyeler içindeki sembolleri veya modemin saniyede kaç defa yeni bir sinyal ilettiğini gösterir.

Modemi Kim İcat Etti?

Modemi Kim Buldu ?
Modemi Kim Buldu ?

Dijital modemlerin ortaya çıkış hikayesi, 1950’lerde Kuzey Amerika’daki hava savunması için veri iletme ihtiyacından kaynaklıdır. Yani bir başka deyişle, ABD ordusunun taleplerini karşılamak amacıyla üretilmiştir. Bu seri üretim; çeşitli hava üslerindeki, radar sahalarındaki ve komuta merkezlerindeki terminalleri merkeze bağlayan Sage havunma sisteminin bir parçası olarak başladı. Bu Sage modemleri, AT & T Information Systems’in Bell Laboratuvarlarında yeni yayınlanan Bell 101 veri seti standartlarına uygun olarak üretildi.

Yıllar 1962’yi gösterdiğinde, ilk ticari modem yine AT & T tarafından Bell 103 modeli adı altında üretilmiştir. Bu modem, tam çift yönlü iletim; frekans kaydırmalı anahtarlama ve aynı zamanda FSK bulunan ilk modemdi. Üstelik o dönemler saniyede 300 bit veya 300 baud hızına sahiptiler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Fare’yi (Mouse) Kim Buldu?

Fare’yi (Mouse) Kim Buldu?

56K Modemi Kim İcat Etti ?

Modemi Kim İcat Etti ?
Modemi Kim Buldu? Kablolu ve birden fazla portu olan bir modemden görüntü..

Günümüz internet teknolojilerine uzanan süreçte, insanlığın 1990’lı yıllarda ilk tanıştığı modem türü 56K modemlerdi. O dönemler bu modemi kullananların pek çoğunun unutmayacağı o çevirme sesi, belki çoğunuzun hafızasındadır. İşte belki de internetin bugünlere kadar ilerlemesine aracılık eden bu cihazın kaşifi, yani başka bir deyişle mucidi 1996 yılında ürettiği ilk 56K modemle Dr. Brent Townshend olmuştur. O dönem, zamanın en popüler internete erişim cihazlarının başında gelen bu modemler; internet teknolojilerinin hızla gelişmesiyle, git gide popülaritesini kaybetmişlerdir. Günümüzde DSL, çeşitli kablolama, fiber optik gibi yüksek hızda internet veri akışı sunan firmalar bulunmaktadır. Hatta ev veya farklı noktalarda kullanıcılar, bu hizmetleri kablosuz (wireless) aracılığıyla da alabilmektedirler. Ancak her şeye rağmen; nadiren de olsa çok kırsal alanlarda 56K ve daha farklı modem çeşitlerine de hâlâ rastlanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir