1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Linux’u Kim Buldu ? Unix’i Kim İcat Etti ?

Linux’u Kim Buldu ? Unix’i Kim İcat Etti ?
Linux’u Kim İcat Etti ?
0

Unix’i Kim İcat Etti ?

Linux’u Kim Buldu: Bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinden birisidir. İlk geliştiricisi ve isim babasının her ne kadar Linux Torvalds olduğu söylensede; asıl temelleri Unix sistemi ile 1969 yılında Bell Labs tarafından atılmıştır.

Linux'u Kim Buldu ?
Linux’u Kim Buldu ?

Eski tarihlere baktığımızda bilgisayarların evler yada ev bahçelerini kapsayacak şekilde büyük olduklarını söylemek fazla hayalci olmaz. Bu da onların çalıştırılmasının ne kadar zor ve külfetli bir iş olduğunu az çok gösteriyordur. Özellikle bu düşüncelerden yola çıkarak; 1969 yılında Bell Labs ve arkadaşları, tüm bilgisayarlar için ortak bir yazılım yapma projesini hayata geçirdiler. Bu yazılıma da o yıllarda “Unix” adını vermişlerdi. Sade ve şık, “C” dili kullanılan ve aynı zamanda kodu geri dönüştürülebilen bir yazılım ortaya çıkıyordu. Bunun yanında yazılım geri dönüştürülebilir olduğundan “çekirdek” olarak adlandırılan kısmı; işletim sistemini ve diğer işlevleri geliştirmek için kullanıldı. Zaten bunu yapma amaçlarından birisi de farklı sistemlerde de kullanılabilmesi amacını taşıyordu. Ayrıca kodu da açık kaynak kodluydu.

Başlangıçta bu geliştirilen Unix yazılımı, ilk olarak devlet daireleri, üniversite ve bazı kuruluşlarda ana bilgisayar ve mini bilgisayar yazılımları şeklinde kullanıldı. Yıllar seksenleri gösterdiğinde IBM, HP ve diğer pek çok şirket kendi Unix’lerini yaratmaya çalıştılar. 1983 yılında Richard Stallman, Unix benzeri bir işletim sistemini özgürce erişilebilir kılmak; aynı zamanda herkes tarafından kullanılabilir hale getirmek amacıyla GNU projesini geliştirdi. Ancak projenin popüler hale gelmesi mümkün olmadı. Bunun yanında Unix benzeri birçok işletim sistemi ortaya çıktı; lakin hiçbiri popülerlik kazanamadı.

Linux’u Kim Buldu ?

Linux’u Kim İcat Etti ?
Linux’u Kim İcat Etti ?

Linux’un her ne kadar ilham kaynağı Unix olsada, mucidi Linus Torvalds’dır. 1991 yılında, Finlandiya’nın Helsinki Üniversitesi’nden bir öğrenci olan Linus Torvalds, Unix’in ücretsiz versiyonuna sahip olduğunu düşündüğü kendi kodunu yazmaya başladı. Bu yazılım Unix mimarisine uygun bir şekilde POSIX standartlarıyla yazılmıştır. Ancak her ne kadar Unix ilham kaynağı olsada; bu işletim sisteminden alınan herhangi bir kod bulunmamaktadır.

Başlangıçta sadece eğlence amacıyla giriştiği proje, artık büyük bir projeye dönüşmüştü. O zamanlarda projesinin adını “Freax” koymak istediysede, sonraki ismi “Linux” oldu. Torvalds, bu yazılımını kendi lisansı altında yayınladı ve ticari olarak kullanımını kısıtladı. Sonrasında ise yazılımın daha çok gelişmesi ve destek almak için; GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanmasına karar verdi. Bu yazılım aynı zamanda GNU telif hakkı altındadır.

Unix’i Kim Keşfetti ?
Unix’i Kim Keşfetti ?

Günümüzde bu işletim sistemi; akıllı telefonlar, bilgisayarlar, web sunucuları, tablet, dizüstü bilgisayarlar, çamaşır makineleri, DVD oynatıcılar, yönlendiriciler, modemler, arabalar, buzdolapları ve bunlara benzer nice cihazlarda kullanılmaktadır.

Wi-fi’yi Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Wi-fi’yi Kim Buldu ? Wi-fi’yi Kim İcat Etti ?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir