1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Judo’yu Kim Buldu? Judo’yu Kim Keşfetti ?

Judo’yu Kim Buldu? Judo’yu Kim Keşfetti ?
Judo'yu Kim Buldu ? Judo'yu Kim Keşfetti ?
0

Judo’yu Kim Buldu ?

Judo’yu Kim Buldu: Judo, Japonca’da “Nezaket Yolu” anlamında kullanılan, Japonya kaynaklı bir spor ve dövüş sanatıdır. Aslen bir başka dövüş sanatı olan Juijutsu‘dan yola çıkılarak geliştirilmiştir. Judo’nun temel ilkeleri 1882 yılında Dr. Jigaro Kano tarafından tanımlanmıştır. Ayrıca Judo, Japon modern dövüş sanatlarının da ilk örneğidir.

Judo’nun yaratıcısı ise ilkelerini de tanımlayan, Judo’nun temellerini atmış bir matematik öğretmeni olan Jigaro Kano’dur. Mütevazi bir ailede doğan Kano’nun dedesi, Japonya’da Shinto Bölgesinde bir Sake üreticisiydi. Babası ise devlet memuru olan bir Shiton rahibiydi. Kano Judo’dan önce 17 yaşında iken eğitimine Juijutsu ile başlamıştır. Ancak kendini eğitecek bir hoca bulamadığı için çok ilerleme kaydedememiştir. 18 yaşına geldiğinde ise edebiyat eğitimi almak için üniversiteye gitmiş ve orada da dövüş sanatı çalışmalarına devam etmiştir.

Judo'yu Kim Buldu ? Judo'yu Kim Keşfetti ?
Judo’yu Kim Buldu ? Judo’yu Kim Keşfetti ? Photo by Master

Çalışmaları sonucunda ise Tenjin Shinyo Ryu ustası olan Hachinosuke Fukuda’nın öğretilerini benimsemiştir. Kano bu Fukuda’nın öğretilerinin Judo çalışmaları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu hatta Judo’nun tohumlarını oluşturduğunu söylemiştir. Fukuda’nın ölümünden sonra bir başka usta olan Masatomo Iso ile birlikte çalışıp, onun öğretilerini geliştirmiştir. Aynı zamanda 22 yaşında üniversiteyi bitirdiğinde de, Eishoji Tapınağı’nda ilk 9 öğrencisi ile birlikte Judo’nun temellerini atmıştır. Judo Sporu, günümüzde olimpiyatlar başta olmak üzere uluslar arası turnuvalarda resmi bir spor dalıdır.

Periyodik Tabloyu Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Periyodik Tabloyu Kim Buldu ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir