1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

@ İşaretini Kim Buldu ?

@ İşaretini Kim Buldu ?
@ İşaretini Kim İcat Etti ?
0

@ İşaretini Kim Buldu ?

@ İşaretini Kim Buldu: Hollandalıların “maymun kuyruğu”, İtalyanların ise “salyangoz”, ismiyle nitelendirdikleri @ işareti; e-posta adresleri, twitter ve instagram gibi mecralarda kullanımı ile olmazsa olmaz işaretlerden birisi haline gelmiştir. Aslında bu işaret; 1800’lü yılların sonlarından itibaren fiyat listeleri faturalar ve çeşitli ticari yazışmalar hazırlanırken yaygın olarak kullanılıyordu.

@ İşaretini Kim Buldu ?
@ İşaretini Kim Buldu ?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan görüntüsünün icadından çok önce, 14. yüzyıldan önce yapılan işlemleri açıklayan el yazmalarında, özellikle “a harfinin” çember içine alındığı görülmüştür. Bunun yanında günümüzdeki elektrikli daktilo ve telefonun icadından çok önce (1800’li yılların sonraları gibi) birçok eski manuel daktilo klavyelerinde de bu işarete rastlanmaktaydı.

Linux’u Kim Buldu ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Linux’u Kim Buldu ? Unix’i Kim İcat Etti ?

Mevcut şeklindeki konumuna nasıl geldiği tartışma konusu olan işaretin özellikle a harfine benzeyen kısmının, ortaçağ keşifleri tarafından “d” harfinden türetildiği iddiası da ayrı bir münazara konusudur. Ancak işaretin belgelenebilir ilk kullanım alanı; 1536’da Florasanlı bir tüccar olan Francesco Lapi’nin; büyük kil kavanozlarında amfora adı verilen şarap çömleklerini belirtmek için kullanılan bir mektubundaydı.

İlerleyen yıllarda sembol artık ticaret alanında olmazsa olmaz işaretlerden biri haline geldi. Özellikle tüccarlar bu işareti herhangi birşeyin “oranını belirtmek” anlamında kullanıyorlardı. İşaret, 1800’lü yılların ortalarında üretilen ilk daktilolarda maalesef yoktu. Bunun yanında ilk olarak 1890 yılında, ABD’de yapılan nüfus sayımının çeşitli değerlemelerinde kullanılmıştır.

@ İşaretini Kim İcat Etti ?

@ İşaretini Kim İcat Etti ?
@ İşaretini Kim İcat Etti ?

Günümüzdeki modern belirsizliği ve kullanım alanının muallakı 1971 yılında Ray Tomlinson tarafından son bulmuştur. Tomlinson, çalıştığı Cambridge, Massachusetts şirketi olan BBN Technologies’de birçok kullanıcıya hizmet edecek bilgisayarların, ağ üzerinde farklı bir isme ihtiyaç olduğunu düşünüyordu. Çünkü diğer yöntemlerle rakam ve harf üzerinde yapılan değişikliklerle de yine karışma olasılığı söz konusuydu. Tomlinson, özellikle geçmişe dönük yaptığı araştırmalar sonucu, gözlerini bir anda Teletype Model 33 adı verilen eski bir daktiloya çevirmiştir. Sebebi, bu daktilo da, p harfinin üzerinde bulunan “@” işareti, bilimcinin pek çok soru işaretine cevap verecek nitelikte orada duruyordu. Ve o duruş, belki de dünya tarihinde asla unutulmayacak bir duruştu. Lakin Tomlinson’un kullandığı bu ağ üzerindeki işaret; günümüz bilişim çağının bile en önemli işareti ve buluşu olarak tarihe geçecek ve yaygınlaşmasına aracılık edecekti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir