1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Lazeri Kim Buldu ? Lazeri Kim İcat Etti ?

Lazeri Kim Buldu ? Lazeri Kim İcat Etti ?
Lazeri Kim Buldu? Lakin lazerin varlığının ispatlanmasında Theodore Maiman'ın 1960 yılında yakut kristalinden lazer ışımasını elde etmesi önemlidir
0

Lazeri Kim Buldu ?

Lazeri Kim Buldu: İcat edildikten sonra çok farklı alanlarda insanlığa hizmet eden Lazer, fotonları uyumlu bir huzme şeklinde oluşturulan optik kaynaklardır.

Lazerin Uzantısı Nedir ?

İngilizce LASER sözcüğünden dilimize girmiştir. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation sözcüklerinin baş harflerinden oluşan kısaltma ile adlandırılmıştır.

Lazeri Kim İcat Etti ?

1917 yılında ünlü fizikçi, Albert Einstein tarafından ortaya atılan ışıma yayılmasının varlığı tezi, Lazerin de ilham kaynaklarındandır. Bununla birlikte 1960’da Theodore Maiman optik frekansta lazer hareketlerini gerçekleştirmeyi başarmıştır. Aynı zamanda yakut lazerin varlığını da bilimsel olarak ispatlamıştır.

Bu ispattan önce 1953 yılında C.H. Townes, Microwave Amplification by Stimulated Emission and Radiation (Kamçılanmış Işıma ile Mikrodalga Yükseltici) kelimelerinden maser olarak bilinen optik düzenekler üzerindeki çalışmaları da bilinmektedir.

Lazeri Kim Buldu? Lakin lazerin varlığının ispatlanmasında Theodore Maiman'ın 1960 yılında yakut kristalinden lazer ışımasını elde etmesi önemlidir
Lazeri Kim Buldu: Lakin lazerin varlığının ispatlanmasında Theodore Maiman’ın 1960 yılında yakut kristalinden lazer ışımasını elde etmesi önemlidir

Çalışma prensibi olarak Lazer basitçe açıklanacak olursa, atom veya molekül enerji düzeyleri arasındaki geçişleri ile oluşan fotonlara dayanmaktadır.

Sağlık olarak risk içeren lazerlerde calss olarak sınıflandırılmıştır. Aynı zamanda 4 değişik derece bulunmaktadır. 15 mW’ın üzerindeki değere sahip lazerler göze anında zarar verebilmektedir. 100 mW üzeri ise kibrit yakabilmekte ve birçok değişik yüzey üzerine yazı yazabilirler. Aynı zamanda farklı bir çok özellikleri daha bulunmaktadır.

Lazeri Kim İcat Etti? Her ne kadar sağlık açısından risk içeren lazerler olmuş olsada, özellikle tıbbın belli alanlarında lazerle tedavi yöntemleri de vardır. Hatta günümüz teknolojileriyle, lazerle diş beyazlatma işlemleri dahi yapılmaktadır..
Lazeri Kim İcat Etti, Her ne kadar sağlık açısından risk içeren lazerler olmuş olsada, özellikle tıbbın belli alanlarında lazerle tedavi yöntemleri de vardır. Hatta günümüz teknolojileriyle, lazerle diş beyazlatma işlemleri dahi yapılmaktadır..

Barkod okuma, cd ve dvd gibi ortamlara veri yazma ve okuma, göz tedavisi, değişik türde aydınlatmalar, mikro cerrahi yöntemleri içerinde de lazerden faydalanılmaktadır. Endüstride başka kullanım şekilleri de vardır. Özellikle metalleri milimetrik olarak kesme, kaynatma gibi işlerde üstün avantajlar sağlar.

Halıyı Kim Buldu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Halıyı Kim Buldu? Halıyı Kim İcat Etti?

Lazer rengini farklı dalga boylarında ve değişik frekans aralıklarından elde eder. Lazerin tek yönde gitmesi, küçük dağılma açısı sayesindedir. Aynı zamanda taşıdığı enerjinin kolayca bir alan üzerine odaklanabilmesini sağlamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir