1. Anasayfa
 2. Kim Buldu

Golf’ü Kim Buldu? Golf’ü Kim Keşfetti ?

Golf’ü Kim Buldu? Golf’ü Kim Keşfetti ?
Golf'ü Kim Buldu ? Golf'ü Kim Keşfetti ?
0

Golf’ü Kim Buldu ?

Golf’ü Kim Buldu: Golf, doğada özel olarak yapılan bir saha üzerinde golf sopaları ve küçük bir topla oynanan bir spordur. Aynı zamanda da bir oyundur. Bu sporun amacı, sahada belirlenmiş olan 18 parkuru golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır.

Golf'ü Kim Buldu ? Golf'ü Kim Keşfetti ?
Golf’ü Kim Buldu ? Golf’ü Kim Keşfetti ?

Bir görüşe göre Golf ilk olarak 1368 – 1644 yılları arasında, Çin’de Ming Hanedanlığı zamanında “Chuiwan” olarak doğmuştur. Aynı zamanda ise Orta Çağ’da tüccarlar aracılığıyla Avrupa’ya taşınmıştır. Bir başka görüşe ise milattan önce 1. yüzyılda Roma’da Julius Caesar zamanında “Paganica” isimli bir oyun olarak doğduğudur.

Golf'ü Kim Buldu ? Golf'ü Kim Keşfetti ?
Bir görüşe göre golf ilk olarak Çin’de “Chuiwan” olarak doğmuştur.

Ancak kitap resimlerine bakıldığında, Fransa ve Belçika’da da yaygın olan ve Hollanda’da golfe benzer donmuş kanallar aracılığıyla oynanan bir oyun görülmüştür. Ayrıca Paganica’ya benzer oyunlar İngiltere’de Cambuca, Fransa’da Jeu de Mail, Hollanda’da Het Lolven isimleri ile oynanmaktaydı. İskoçya’ya ise IV. James, İngiltere’ye de I. James hükümdarlıkları zamanında yerleşmiştir. Özellikle bugün golf’ün beşiği kabul edilen St.Andrews, Royal ve Ancient Golf Kulüpleri 1754 yılında kurulmuşlardır.

Golf'ü Kim Buldu ? Golf'ü Kim Keşfetti ?
Golf topu. Photo by lpegasu

Golf sporu özellikle Amerika’da ve İngiltere’de büyük ve hızlı bir gelişim göstermiştir. Aynı zamanda ABD üzerinde 25 bin kadar golf sahası ve 35 milyonu aşkın golfçü bulunmaktadır. Golf’ün en önemli dört turnuvası, “The Masters, U.S. Open, The Open ve PGA Championship’dir.” Ayrıca günümüzde en önemli golfçü yaşayan efsana Tiger Woods’dur. Daha sonrasında ise Aren Özcan, Murat Arpalık, Jack Nicklaus ve Arnie gelmektedir.

Portekiz’i Kim Kurdu?

thumbnail
Önerilen Yazı
Portekiz’i Kim Kurdu? Portekiz Tarihi
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir